Sağlık

Yaşlı kadınların cinselliğe bakışı, sorunları ve sağlık profesyonellerinin rolü

Yaşlanma, intrauterin hayatta başlayarak ölüme kadar devam eden ve geri dönüşümü olmayan bir çağ. Cinsellik ise, fetal hayatta başlayıp ömür boyu süren, üreme ve cinsel doyumu içeren, tüm bedeni ve aklı ilgilendiren, toplumun kültürel değerleri ve ahlaki unsurlarından etkilenen bir ihtiyaç. Yapılan araştırma sonuçlarına bakıldığında, yaşlılık döneminde cinsel aktivitenin azalacağı veya olumsuz yönde etkileneceğinin düşünüldüğü toplumlarda kadınların bu durumdan etkilendiği görülmekte. Bazı çalışmalarda yaşlı kadınlar cinselliği önemli bulmakta. Cinsel yönden aktif olan kadınlarda yüksel cinsel doyum yaşanmakta. Kadınlar için cinsellik sadece cinsel ilişki değil eşle beraber geçirilen güzel vakitleri de içine almaktadır. İlerleyen yaş ile beraber biyolojik ve hormonal değişimler cinsel fonksiyonu olumsuz yönde etkileyebilmekte.

AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ, HEMŞİRELİK FAKÜLTESİ, HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ, DOĞUM-KADIN SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI HEMŞİRELİĞİ ANABİLİM DALI’ndan Belma Toptaş ve Hlmiye aksu, yaşlı kadınların cinselliğe bakış açılarını, yaşadıkları sorunları ve sağlık profesyonellerinin rolünü araştırdılar.

Kültürel faktörler, toplum baskısı, dini inanışlar da cinsel yaşama etki etmekte. Yaşlı kadınların cinsellik ile ilgili sorunlarından birinin de eş bulamama olduğu görülmekte. Sağlık çalışanlarının yaşlılıktaki cinsel yaşama karşı olan düşünceleri bu dönemin daha sağlıklı bir şekilde devam etmesi bakımından oldukça önemli. Yaşlılıkta cinselliğe karşı,  profesyonel yaklaşımın nasıl olması gerektiği ile ilgili çalışmaların arttırılması gerekmekte.

Araştırmanın detaylarını makaleden okuyabilirsiniz.

İlgili yazılar