Holdingler

Doğuş Holding’in borçları: Sansürsüz ve otosansürsüz bir değerlendirme

Doğuş Holding bu yıl 243 milyon euro borç çevirme yükümlülüğüyle karşı karşıya. Az para değil. Borçlarını yeniden yapılandırmak için bankalarla yaptığı görüşmeler uzun sürmüş, ancak geçtiğimiz yılın Nisan ayında tamamlanabilmişti.

Tıpkı Ülker (Yıldız Holding) gibi Doğuş da borçlarını temizleyebilmek için (KAP’a yapılandırma açıklaması yapıldığı 2018 yılında 5.8 milyar dolar borcu vardı) “varlık satışları” yaptı. Ferit Şahenk’in büyük umutlarla Amerika ve İspanya’da satın aldığı lüks oteller elden çıkarıldı. Toplam satışlar 1.1 milyar euro’yu buldu. Standard & Poor’s’a göre bu satışlar Doğuş’un borçlarını zamanında ödeyememe riskini azalttı.

Ama Doğuş’un tümüyle düze çıktığını söylemek mümkün değil. Standard & Poor’s’a göre satışların sürmesi gerek. Nitekim Holding yönetimi 650 milyon euro’luk daha varlık satışı planlıyor.

Garanti Bankası’nı sattıktan sonra Ferit Şahenk’in elinde kalan en büyük iş, Doğuş Oto. O da iç talebe bağımlı. Malum, otomotiv pazarı geçen yıl rekor oranda daraldı.

Bununla birlikte İtalya’daki geceliğinin 8 bin euro olduğu söyenen ultra lüks oteli gibi varlıkları, döviz geliri sağlayarak krizin etkisini bir nebze olsun hafifletti.

Doğuş’un diğer işlerine de göz atalım: NTV’nin para getirmediği biliniyor. Ama yiyecek-içecek (Nusret’te ortak), enerji turizm (otelcilik ve marinacılık) işleri, turizmdeki canlanmaya koşut olarak para kazandırıyor.

Doğuş Holding’in kökeninde bilindiği gibi inşaat var. Ferit Şahenk’in babası Ayhan Şahenk, 1970’li yılların kudretli müteahhitlerinden biriydi, Demirel’e yakınlığıyla bilinirdi.

Doğuş İnşaat’ın bugün Ortadoğu ve Ukrayna’da yürüttüğü çok sayıda proje var. Ama bu işler yavaş gidiyor. Standard & Poor’s’a göre Holding’in bu yıl ve gelecek yıl inşaat işinden temettü elde etmesi pek olası değil.

Ülker Grubu borçlarını azaltabilmek için borsadan da yararlanmış ve perakende şirketi Şok’u halka arz etmişti. Buradan gelen para büyük oranda borçların kapatılmasında kullanılmıştı. Geçtiğimiz günlerde Doğuş Holding’in Güney Korelilerle ortak olduğu e-ticaret sitesi N11’in halka arzının planlandığı haberleri gündeme düştü. Doğuş’un da halka arzdan gelen parayı borçların ödenmesinde kullanmayı planladığını söylemek için telapati yeteneğine sahip olmaya gerek yok…

Yıldız Holding eski Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, kendisiyle yaptığım söyleşide krizin hafiflemesine paralel olarak faizlerin düşmesinin sırtlarındaki borç yükünü hafiflettiğini söylemişti. Aynı şeyin Doğuş Holding için de geçerli olduğu söylenebilir: Faizler düştükçe, Ferit Şahenk’in sırtındaki yük hafifliyor. Doğuş’un faizlerin inmesi sonrasında bankalarla indirim pazarlığına oturduğu kısa süre önce medyaya yansımıştı.

Öte yandan ekonomi de canlanıyor. 2020, ekonomide canlanma ve otomotiv pazarında hızlı büyümeyle açıldı. Doğuş Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu Volkswagen, uzun bir aradan sonra yeniden Türkiye’nin en çok satan markası oldu.

Bununla birlikte Doğuş’un borçlarının büyük kısmı döviz cinsinden. Eylül sonu itibarıyla Doğuş’un toplam döviz borcu 1 milyar 87 milyon Euro seviyesindeydi. Bu durum, Standard & Poor’s’un da vurguladığı gibi Doğuş’u siyasi gelişmelerin veya jeostratejik riskin TL’de yol açabileceği değer kayıplarına duyarlı hale getiriyor…

İlgili yazılar