Borsa Gıda

Fitch, Coca-Cola İçecek’in notunu iki kademe yükseltti

Fitch Ratings, Coca-Cola İçecek’in (CCI) Yabancı Para Cinsinden Uzun Vadeli Temerrüt Derecelendirmesi Notunu ve Birincil Teminatsız Derecelendirme Notunu iki derece yükselterek, ‘BB’ seviyesinden ‘BBB-‘ seviyesine revize etti. Kredi notlarının görünümü ise “durağan” olarak açıklandı.

Fitch aynı zamanda Yerel Para Cinsinden Uzun Vadeli Temerrüt Derecelendirmesi Notunu ‘BBB-‘ olarak teyit ederken “negatif” olan görünümünü “durağan”a yükseltti.

Temerrüt Derecelendirmesi Notunun görünümünün “durağan” olarak değişmesi ise Fitch’in piyasadaki zorlukların ve karantina önlemlerinin CCI’nin ana pazarlarındaki talebe etkisinin 2020-2021 döneminde sınırlı olacağı beklentisine dayanıyor.

Fitch raporunda, Covid-19 sebebiyle oluşacak daralmanın, CCI’nin güçlü marka portföyü ve gazlı içecekler kategorisindeki istikrarının desteğiyle ölçülü kalacağına işaret etti. Fitch raporunda ayrıca, CCI’nin güçlü nakit yaratma kapasitesini, yönetilebilir seviyedeki yabancı para riskini, ihtiyatlı sermaye yapısını ve Coca-Cola Company ile olan operasyonel ve stratejik ilişkilerini olumlu faktörler olarak belirtti.

Fitch CCI’nin derecelendirme notlarının faaliyet gösterdiği piyasalardaki değişken ve zorlu koşullardan orta derecede etkilendiğini belirtirken, bununla birlikte CCI’nin bu zorlu koşullarda göstermiş olduğu güçlü performansa da işaret etti.

İlgili yazılar