Holdingler Turizm

İddia: Demet Sabancı zor günleri atlatabilmek için St. Regis Hotel’i satıyor

“Dünyanın en önemli otel gruplarından St. Regis İstanbul, Starwood Hotels & Resorts ve Demsa Group ortaklığı ile Nişantaşı’nda hizmete girdi.”

St. Regis’in açılışı 2015 yılında Bloomberg HT tarafından böyle duyurulmuştu. Jet sosyetenin oteli St. Regis’i Türkiye’ye, yolunu Sabancı Holding’den ayırdıktan sonra lüks tüketim alanına yatırım yapan Demet Sabancı Çetindoğan’ın şirketi Demsa getirmişti. Görkemli bir açılış partisi yapılmıştı.

Demsa Türkiye’nin yeni palazlanan burjuvazisinin adresi olmayı hedefliyordu. Kanyon’da açtıkları dünya jet sosyetesinin bir başka markası Harvey Nichols, zeginlerin uğrak yeri olmuştu bile. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da buradan alışveriş yaptığı, hatta bunun için Harvey Nichols’ın bir katını kapattığı iddia ediliyordu.

2018-2019 Krizi, lüks tüketimi sert vurdu. TL birkaç yılda yüzde 60 değer kaybedince zaten astranomik olan Harvey Nichols’ın fiyatları uçuk seviyelere yükseldi.

2000’li yıllarda görgüsüzlük denince akla gelen inşaat patronları ortadan kaybolmuş, bir kısmı yurtdışına kaçmıştı. Lüksün eski tadı yoktu.

Türkiye’nin “yeni normal”i Demet Sabancı Çetindoğan’ın Demsa’sını zorladı.

Önce kredilerini yapılandırdı ama kâr etmedi. İcralar kapıya dayandı. 348 milyon liralık borcun, yapılandırma taksitlerinin ödenememesi ve teminat açığının kapatılamaması nedeni ile icraya verildiği duyuldu.

Sözcü’nün yazdığına göre Demsa, bir miktar ödeme ve ilave teminat vermeyi taahhüt ederek krizi çözmeye çalışırken kurlar yükselmiş ve faizler artmış, bu gelişme şirketin borç yükünü yeniden hızla artırmıştı. Demsa bu arada verdiği taahhütleri yerine getirememiş, ilave teminat bulamamıştı. Bunun üzerine en büyük alacaklı durumdaki banka, daha önce durdurduğu icra işlemlerini yeniden başlatmıştı.

Şimdi de Demsa’nın 5 yıl önce büyük tantanayla açtığı St. Regis’i elden çıkarmaya çalıştığı konuşuluyor.

Krizler, malın ederine satılacağı dönemler değil. Daha önce Ülker ile ilgili yazımda, alıcıların bankadan kredi alamadığı için satın alımdan vazgeçtiğini yazmıştım. Potansiyel alıcıların finansman sıkıntısı Demsa için de problem.

Demsa, Nişantaşı’ndaki St. Regis’in yanı sıra Beyoğlu’ndaki Pera Palace’ın da sahibi. Neyse ki, turizm canlı, odalar dolu. Ama oda satarak 348 milyon liralık borç ödenir mi, şüpheli. Otel satmak daha iyi…

İlgili yazılar