Manşet Siyaset

Washington Post yazarı: Türkiye-ABD İş Konseyi Başkanı Yalçındağ Trump tarafından kollanıyor; Yalçındağ: Temelsiz

Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, Washington Post yazarı David Ignatius’un yazısına aynı gazetede yayınlana makaleyle cevap verdi. Ignatius, Yalçındağ ve TAİK’in Trump tarafından kollandığını öne sürmüştü.

Yalçındağ’ın Washington Post’ta bugün yayımlanan makalesi şöyle;

“Türkiye-ABD İş Konseyi’nin ya da benim ABD Başkanı Donald Trump’tan özel muamele gördüğümü ya da üzerinde bir etki yaratıldığı iddiası temelsizdir. Trump ile 2008 yılında tanıştıktan sonra bir kere ortak bir iş yaptık ve dost kaldık ve bunun sonucu olarak özel bir muamele görmedim. ABD hükümeti ile benim ya da TAİK arasındaki iletişim uygun kanallar üzerinden gerçekleştiriliyor ve tüm faaliyetlerimiz kamuya açık.

“TAİK’in görevi iki ülke arasınadaki ekonomik işbirliğini geliştirerek ticareti geliştirmektir. Ignatius’un iddia ettiği gibi devlet tarafından fonlanmıyoruz, TAİK üyeleri tarafından fonlanıyor. Üyelerimiz arasında Mücrosoft, Apple ve Ford var, hatta Godiva’nın da sahibi bir TAİK üyesi. 1985 yılından bu yana varlığımızı sürdürüyoruz.

“Gölgelerin arasından değil doğrudan olarak ihracat sanayilerimizin tanıtımını yaparak ABD’nin Türkiye’nin ihracat ürünlerine yönelmesini ve yatırımlarını artırmasını sağlamak için çalışıyoruz. İnanıyoruz ki iki ülke arasındaki ticaret potansiyeli çok büyük ve iki tarafın ekonomileri için de, özellikle ABD ve Çin arasındaki anlaşmazlıklar etkisiyle, faydalı olacak. Bizim görevimiz istikrarlı bir dünya için Türkiye ve ABD arasındaki ilişkileri güçlendirmek.”

Mehmet Ali Yalçındağ kimdir?

Cumhurbaşkanlığı Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu üyesi.

Yalçındağ eğitimini 1989 yılında Londra’daki American Collage in London’da tamamladı.

Aydın Doğan’ın kızı Arzuhan Doğan Yalçındağ’ın eşi.

Yalçındağ, 1990 yılında Doğan Dış Ticaret’te çalışmaya başladı. 1991 yılında Doğan Holding İcra Komitesi’nde ve 1992 yılında da Milliyet Gazetesi‘nde genel müdür yardımcısı olarak görev aldı.

1996 yılında Doğan Holding’teki medya şirketleri Doğan Yayın Holding çatısı altında birleştirilirken Mehmet Ali Yalçındağ, bu kuruluşun yönetim kurulu başkan vekilliğine getirildi. 1999 yılında da Doğan Yayın Holding’in icra kurulu başkanlığına getirildi.

Rus arama motoru Yandex Türkiye’nin CEO’luğunu yaptı.

Doğan Medya Grubu’nun CEO’luğu görevini yürüttü.

İlgili yazılar