Makro Manşet Siyaset

Erdoğan’ın sözü tartışma yarattı: Talep patlarken enflasyonun tek haneye düşmesi mümkün mü?

Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu – Gelir İdaresi Başkanlığı Ataşehir Hizmet Binası Açılış Töreni’nde konuşan Erdoğan, enflasyonu 2018 Ekim’deki yüzde 25 seviyesinden geçen yıl sonu itibarıyla yüzde 11,8 düzeyine kadar gerilettiklerini belirterek, “Şu anda da yıllık yüzde 12,6 seviyesinde olan enflasyonu, en kısa sürede tek haneli rakamlara düşürmekte kararlıyız ve bunu da başaracağız” dedi.

Erdoğan, daha sonra faizlerdeki düşüşün, otomobilden konuta, tüm piyasalarda canlanmayı da beraberinde getirdiğini belirterek, “Bakın şu anda özellikle konut satışlarında ciddi bir patlama var. Otomotiv sektöründe ciddi bir patlama var” diye konuştu.

Erdoğan’ın sözleri tartışma doğurdu

Aynı anda hem otomobil ve konut patlarken hem de enflasyonun tek haneli seviyelere nasıl düşeceği sorusu tartışma yarattı. Faizlerdeki düşüş Erdoğan’ın dediği gibi konut ve otomotivde canlanma, hatta patlama getirmiş, bunun etkisiyle ikinci el oto fiyatları ve bazı bölgelerdeki gayrimenkul fiyatları astronomik seviyelere çıkmıştı. Bunun etkisiyle Haziran enflasyonu beklentilerin çok üzerinde, aylık yüzde 1.13 geldi. Yıllık enflasyon ise yüzde 12.6’ya çıktı… Ekonomistler faiz indirimleriyle talebe doping yapılırken enflasyonun tek haneye inmesinin değil daha da yükselmesinin beklenmesi gerektiğini belirtiyorlar…

İlgili yazılar