Borsa Para Tahvil Bono

Merkez Bankası’nın yatırımcı webinarı’ndan: Şu ana kadar 87 milyar TL’lik varlık alımı yapıldı

Oyak Yatırım’ın 10 Temmuz tarihli bülteninden…

Merkez Bankası (TCMB) dün online bir yatırımcı konferansı düzenledi. Konferansta TCMB politika yönlendirmesinde bulunmazken güncel gelişmelere dair görüşlerini aktardı. Buna göre toplantıdan çıkan ana notlar şu şekilde:

– Enflasyonla ilgili yukarı yönlü riskler arttı, pandemiden etkilenen hizmet sektörlerinde fiyat ayarlamaları devam ediyor, düşen üretim nedeniyle birim işgücü maliyetleri yüksek ve bu durumun bir seferlik mi geçici mi olduğu ile ilgili belirsizlik sürüyor. Bu yüzden önümüzdeki dönemde Haziran enflasyonunun ardından oluşabilecek ikincil etkiler ve beklentilerin seyrini takip etmemiz gerekiyor. TCMB’ye göre arz yönlü unsurlar geçici olabilir ve talep koşulları yılın ikinci yarısında daha belirleyici olabilir. Ayrıca turizm sektöründeki durgunluk nedeniyle bu sektörden beslenen gıda enflasyonunun da gevşemesi bekleniyor

– Büyüme ile ilgili tahmin belirsizliği sürüyor.

– Dış denge ile ilgili olarak kredi genişlemesinin ithalat üzerindeki etkisinin azalması beklendiğinden ve reel kurdaki düşüşün ihracatta rekabetçiliği arttırması nedeniyle cari denge ile Banka’nın beklentileri iyimser. – Rezervleri arttırmak TCMB için hala öncelik teşkil ediyor ancak swap seviyesi, munzam karşılıklarla ilgili gelişmeler, eurobond ödemeleri, KİT’lerin döviz ihtiyacı ve döviz mevduatlarındaki gelişmeleri göz önünde bulundurduğumuzda hem brüt hem net rezervlerdeki gelişmeler oldukça normal karşılanmalı. Bankaların borç çevirme rasyolarının %100’e yakın seviyeye yükselmesi rezervlerin sürdürülebilirliği açısından önemli.

– Politika faizi kararı ile ilgili olarak TCMB yetkilileri destekler nedeniyle ekonomik büyüme ile ilgili sinyallerin olumlu olması, arz yönlü şoklar, liradaki kümülatif değer kaybının etkisi, enflasyondaki artış PPK’nın faiz artışlarını durdurmasına neden oldu. Tahmin belirsizliği çok yüksek olduğu için TCMB bekleyip gelişmeleri izlemeyi tercih etti. Dataya bağlı olarak TCMB bu faktörleri, gıda ve petrol fiyatlarındaki gelişmeleri göz önünde bulundurarak para politikası kararını verecek.

– Tahvil alım programı ile ilgili olarak banka yetkilileri bir zamanlama vermenin mümkün olmadığını ancak şu ana kadar 87 milyar TL’lik alım yapıldığını bunu 64 milyar TL’nin işsizlik sigortası fonu dışındaki alımlardan kaynaklandığını belirtti. Bu alım miktarı TCMB’nin alım limitinin %8.8’ine karşılık geliyor. TCMB’ye göre alınan tüm önlemler doğası gereği ve geçici, dolayısıyla zamanı gelince geri alınacak ancak şu anki belirsizlik zamanlama vermeyi imkansız hale getiriyor. Belirsizliğin kısa sürede yok olmayacağı varsayımıyla TCMB’nin limitlerinin yakın zamanda arttırılabileceğini düşünüyoruz.

İlgili yazılar