Borsa Dünya Yatırım

Asya borsaları yükseldi ama düzeltme kapıda olabilir

Dünya çapında salgına karşı daha fazla hükümet harcaması umuduyla, yeni Koronavirüs vaka sayılarının artması ve Washington ile Pekin arasındaki gerilimin büyümesine rağmen Asya piyasaları yükseldi. MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi % 0.5 arttı ve bir önceki gün % 2’lik kaybının dörtte birini karşıladı. Japonya’nın Nikkei Endeksi neredeyse sabit kaldı.

Çin’de, CSI300 endeksi % 1.1 yükseldi ve Perşembe günkü % 4.8’lik düşüşün bir kısmını geri alarak Washington’un Çin Komünist Partisi’nin üyelerinin Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahatini yasaklamayı düşündüğü haberlerinin etkisini sildi.

Düzeltme uyarısı

Tokyo’daki Invesco’nun küresel pazar stratejisti Tomo Kinoshita, “Salgında bu tür keskin artışların normalde hisse senedi fiyatlarında düşüşe yol açacağını düşünürsünüz, ancak şu anda aşı için güçlü umutlar vakalardaki artışı dengeliyor” dedi ve ekledi: “Ancak ekonomik verilerdeki iyileşmenin durma ihtimali göz önüne alındığında, artık piyasa düzeltmesi riskinin daha yüksek olduğunu görüyoruz.”

İlgili yazılar