Borsa

Telegram’daki borsa gruplarına üyelik de suç sayılacak

Borsa İstanbul’da son dönemde bazı küçük şirketlerin hisselerindeki sert hareketler tartışma yaratırken, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) yeni bir karar aldı. Sözcü’nün haberine göre daha önce hakkında suç duyurusunda bulunulmuş ve işlem yasağı getirilmiş olan kişilerin yatırım tavsiyesi vermek amacıyla açtıkları sosyal medya gruplarına üye olanlar da suça iştirak etmiş sayılacak.

Kurulun, 4 Haziran’da yaptığı uyarıda da, “Gruplarda yatırımcıların zarara uğradığı görülmekte olup, bu kişilere itibar edilmemesi önem arz etmektedir” denilmişti. Ancak yayımlanan yeni kararda bu gruplara üye olmanın da suça iştirak sayılacağı aktarıldı.

Konuyu değerlendiren ekonomist Uğur Gürses, otoritelerin sadece ceza kesmekle değil kamuoyunu eğitmekle de yükümlü olduklarını ifade ederek, “Hisse senedi yatırımcısı olmanın bir köşe dönme fırsatı değil, tam tersi uzun vadeli bir bakış açısı edinerek yapılması gerektiğini anlatamamışlar ki; borsa halen ya kumarhane ya da kısa sürede köşe dönme kapısı olarak görülüyor. Kimse temettüden bahsetmiyor, herkes hisse fiyatının kaça katlandığından bahsediyor” dedi. Cezalarla bu tür eğilimlerin önüne geçilemeyeceğini kaydeden Gürses, “Ceza kesebilirler, fakat bu tür piyasa manipülasyonları ile para kazanma güdüsünün önüne geçecek, kamuoyunu aydınlatıcı uygulamalar olmalı” diye konuştu.

İlgili yazılar