Finans Manşet Yerel yönetimler

İmamoğlu: “Metro kredisini TL’ye çevirip müteahhite aktardılar”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin metro projelerini tamamlamak için yurtdışından aldığı kredinin geçmiş döneminden kalan borç için haczedilmesine izin veren Vakıfbank’a Başkan Ekrem İmamoğlu’ndan sert tepki…

Sözcü’den Deniz Zeyrek’e açıklamalarda bulunan İmamoğlu, “Kamu bankalarının tutumları, davranışları tümüyle ahlak dışıdır. Yıllardır kamu bankalarıyla çalışırım. Bu kadar dibe çökmüş bir yönetici tavrını hiç görmedim” dedi.

İmamoğlu şöyle konuştu:

Para hesaba yatınca, aynı gün dövizi bozarak müteahhit firmanın hesabına aktarıyorlar. Kredinin hesabımıza geldiği bilgisini biz söylemediğimize göre Vakıfbank paylaşmıştır.
Bu da suçtur. Ayrıca, birincisi bu tarz tanımlı proje paralarına haciz konulamaz. İcra İflas Kanununun 82. Maddesi’nin birinci fıkrasına göre devlet malları haczedilemez.
Bu para, metro projesi içindir ve metro devlet malıdır. İkincisi Belediye Kanununun 15. Maddesidir. Proje paraları, şartlı bağışlar haczedilemez. Bu üç ihlal nedeniyle de Vakıfbank, icra dairesi yetkilileriyle ilgili suç duyurusunda bulunduk.

İlgili yazılar