Finans Manşet

Kamu bankalarının görev zararındaki büyük artışın fotoğrafı

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bütçe gider tablolarına göre görev zararları kapsamında 6 ayda Halk Bankası’na 1.4 milyar lira, Ziraat Bankası’na 1.9 milyar lira aktarıldı. Sözcü’nün haberine göre yılın ilk yarısında gerçekleşen görev zararları 2019’un aynı dönemine göre, Halk Bankası için yüzde 70.1, Ziraat Bankası için yüzde 36.9 artışa işaret ediyor.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü Türkiye Başkanı Oya Özarslan, “Özelleştirme süreci ile bütçenin görev zararı yükünden kurtulacağı vaat edilmişken, görev zararları özellikle kamu bankalarının kredileri ile katlanarak artıyor. Üstelik bu bankalar Varlık Fonu’na aktarıldı ve fonun Sayıştay denetimine tabi olmadığını biliyoruz, bu durum da ek bir risk yaratıyor” diye konuştu.

Oya Özarslan, 2001 krizinde oluşan dev görev zararlarını hatırlatarak,”Hep beraber büyük bir fatura ödedik. Kamu bankalarının son bir kaç yıldır gittikçe artan görev zararları, yine aynı hataların yapılıp, kriz sarmalına girip girmediğimiz konusunda derin bir kaygı yaratıyor. Tekrar faturayı tüm halkın ödeyeceği günlere düşmemek için sorumlu davranan bir siyaset gerekiyor” diye konuştu.

İlgili yazılar