Finans Manşet

Halkbank yönetim kurulu üyelerine 22.500 veya 12.550 TL ödendiği ortaya çıktı

CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, tepkiler üzerine aylık 9 bin 500 TL maaş aldığı TÜRKSAT Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa eden RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in 3 bin lira zamlı olarak Halkbank Yönetim Kurulu üyeliğine atandığını açıkladı. Gazete Duvar’ın haberine göre Şahin’in üç ayrı kurumdan aylık 30 bin TL maaş aldığı belirtildi.

Sertel, “KİT üyesi ve partimizin KİT Sözcüsü olarak Halkbank Genel Müdürü’ne ekonomiden anlamayan, finans bilmeyen Ebubekir Şahin’den ve daha önce atanan Mevlüt Uysal’dan banka yönetiminde nasıl bir katkı bekliyorsunuz diye sordum. Bana cevap veremediler. Ebubekir Şahin’in ve eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın bankaya bir katkıları yok ancak bankanın onların bütçesine katkısı olduğu açık” diye konuştu.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel’in Halkbank KİT Alt Komisyonu toplantısında yönetim kurulu üyelerinin maaşlarına ilişkin yönelttiği soruya verilen yanıtta şöyle denildi:

“Bankamız 12.06.2020 tarihinde yapılan Genel Kurul Toplantısı’nda alınan karar uyarınca; Yönetim Kurulu Üyelerinden uhdesinde kamu görevi bulunmayan üyeye 22 bin 500 TL, uhdesinde kamu görevi bulunan üyeye 12 bin 530 TL, Denetim Kurulu üyelerine de 10 bin 140 TL ücret ödenmektedir.”

İlgili yazılar