Manşet Otomotiv

Kamu bankalarından Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota’ya ambargo

Kanu bankaları Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank; indirimli faiz oranlı (yüzde 0,49 – yüzde 0,64) araç kredisi kampanyasından Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota’nın çıkarıldığını duyurdu. Gerekçe, araçlardaki fiyat artışları.

Açıklamada şöyle denildi:

“Kampanyaların firmalar tarafından fiyat artışı için bir fırsata dönüştürülmemesi ve olası fiyat artışları ile vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için; açıklanan kredi paketlerinin kapsamına ve amacına uygun olarak faaliyet gösteren firmalarla çalışılacağı, sunulan uygun finansman imkanını, ürün veya hizmetlerinde fiyat artışı olarak müşterilere yansıtan firma olması durumunda ilgili firmaların kredi paketi kapsamı dışına çıkartılacağı 02.06.2020 tarihli basın açıklamamızla kamuoyuna duyurulmuştu.
Bugün gelinen noktada, Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota firmalarının belirtilen açıklamalara rağmen fiyat artışları yaptıkları görülmüştür.

Yerli üretimi teşvik amacı taşımasına ek olarak bireysel ve kurumsal müşterilerimizin düşük maliyetli finansmana erişimini amaçlayan taşıt kredisi paketinin amacına aykırı hareket eden Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota firmaları kredi paketi kapsamından çıkarılmıştır.”

İlgili yazılar