Finans Manşet

Uluslararası Finans Enstitüsü: Türkiye dış finansman kırılganlığı en yüksek ülke

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) resmi rezervleri ve ekonomik görünümleri zayıf olan Güney Afrika, Türkiye ve Ukrayna’nın dış finansman kırılganlığı en yüksek ve en savunmasız ülkeler olduğuna dikkat çekti.

IIF’in Baş Ekonomisti Sergi Lanau ve ekonomist Jonathan Fortun gelişmekte olan ülkelerin Covid-19 kapsamında değişen dış finansman kırılganlıklarını konu alan bir rapor hazırladı.

Sözcü’nün haberine göre raporda, küresel ekonomideki durgunluk nedeniyle cari işlemler açığı büyük ölçüde daralan bazı gelişmekte olan ülkelerin dış finansman ihtiyaçları ve kırılganlıklarının da azalacağı belirtildi. Ancak, raporda resesyona rağmen dış borç ödemelerinin bazı ülkeler için ciddi bir risk olmaya devam ettiği de kaydedildi. Türkiye, G. Afrika, Ukrayna, Şili ve Kolombiya gibi zayıf rezervlere sahip olan bu ülkelerin dış finansman ihtiyacında savunmasız olduğu belirtildi.

Raporda, yer alan tabloda Türkiye’nin 1 yıl içerisinde vadesi gelecek dış finansman ihtiyacının toplam rezervlerine oranının yaklaşık yüzde 200’e ulaştığına dikkat çekildi ve Türkiye dış finansman kırılganlığı en yüksek ülke olarak gösterildi.

İhracat ve turizm gibi tüm döviz girdilerinin durması rezervleri zayıf ülkeler için büyük tehdit oluşturuyor.

İlgili yazılar