Gıda Güncel

Çiğdem Toker: Dardanel kararında CHP’li Başkan’ın da imzası var

COVID-19 çıkan Dardanel’de işyerinin kapatılması yerine işçilerin 14 gün “kapalı devre çalışma sistemi”ne alınmasına isyan eden Çiğdem Toker, “Covid-19, büyük ölçekli bazı işletmeler için altın bir “fırsat”a (!) dönüştü. Hastalanma ile işini kaybetme tehdidi arasına sıkışan işçilere insanlık dışı koşulları dayatma fırsatına. Üstelik bu dayatmayı yaparken, sağlığı ve güvenliği düşünüyormuş havası yaymayı ihmal etmeden” dedi.

Zorunlu karantina uygulamasının kanunsuz olduğunu belirten Toker, kararda CHP’li Belediye Başkanı’nın imzasının bulunmasını da eleştirdi:

Valiliğiyle, il müdürlükleri, belediye başkanıyla, işçilerin temel haklarını sermayenin kârlılığına kurban eden bir karara imza atılıyor.

Çanakkale Valiliği İl Hıfzısıhha Kurulu’nun Dardanel’e işçileri kapalı devre altında çalıştırmasına onay veren kararın örneği Bianet’te (Sakine Orman imzasıyla) yer aldı. 25 Temmuz tarihini taşıyan vali başkanlığındaki İl Hıfzısıhha Kurulu’nun oybirliğiyle aldığı kararda, Çanakkale’nin CHP’li belediye başkanı Ülgür Gökhan’ın da imzası bulunuyor.

İlgili yazılar