Dolar/TL Manşet

Bir uyarı da Oxford’dan: Lübnan da Swap’a bel bağlamış ama başarısız olmuştu

Uluslararası araştırma kuruluşu Oxford Economics, Türkiye ekonomisindeki risklere değinen bir rapor yayınladı. Oxford’un dikkat çektiği risk noktaları arasında cari açıktaki artış, Merkez Bankası’nın rezervlerindeki azalma, yabancı sermayenin çıkışı öne çıkıyor.

Sözcü’nün haberine göre Oxford Economics, geçen yıl fazlaya dönen cari dengenin bu yıl yeniden bozulduğunu belirterek, turizm gelirlerindeki azalmanın etkisiyle cari açığın daha da artacağını öngördü.

Yabancı sermayenin çıkışının cari açığın fonlanmasını güçleştirdiğini belirten Oxford Economics, tahvil piyasasındaki yabancı oranının yüzde 4’e inerek 20 yıl öncesine döndüğünü kaydetti.

Cari açıktaki büyüme ve yabancı sermaye çıkışının Merkez Bankası’nın döviz rezervleri üzerinde baskı oluşturduğunu belirten Oxford, altın hariç brüt rezervlerin 2019’daki 81 milyar dolarlık seviyeden bu yıl 50 milyar dolara gerilediğine dikkat çekti.

Merkez Bankası’nın rezervlerini desteklemek için bankalardan borç alarak aldığı Swap’lara dayandığını belirten araştırma kurumu şöyle dedi:

Eğer bankalar, kendi yükümlülüklerini yerine getirmek için paralarını geri isterse problem büyür. Lübnan da bu yöntemi kullanmış ve başarısız olmuştu.

İlgili yazılar