İstihdam Makro Manşet

Prof. Dr. Gürsel: Halkın 2019’daki gelir düzeyini yakalaması 2 yıl alacak

İktisatçı Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, Koronavirüs salgınının etkisiyle yoksulluğa sürüklenin halkın 2019 gelir düzeylerini yakalayabilmelerinin büyük olasılıkla iki yıl alacağını söyledi. Sözcü’ye konuşan Seyfettin Gürsel, “Türkiye toplumu daha önce hiç tecrübe etmediği bir yoksullaşma sürecine girdi” dedi.

Kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin ödeneği alanların sayısının 5.2 milyonu bulduğunu söyleyen Gürsel şu bilgileri verdi:

Son rakamlara göre kısa çalışma ödeneğinden yararlananların sayısı 3.5 milyondu. Bunların çoğu fiilen çalışmıyordu. Ücretsiz izne çıkarılanların sayısı da 1.7 milyonu buldu. Bunlar tanım icabı hiç çalışmıyordu. Sonuç olarak 5.2 milyon kişi istihdamda görünüyor ama aslında potansiyel işsizler. Önümüzdeki aylarda fiili işsizliğin nereye gideceği büyük ölçüde bu potansiyel işsizlerin akıbetine bağlı.

“Özellikle iş gücüne kadınların güçlü katılımı sayesinde Mart 2019’da yüzde 53.5’e kadar yükselmişti” diyen Gürsel, Türkiye’in önemli miktarda insan sermayesini son 5 ay içinde yitirdiğini belirtti.

Gürsel, 2.3 milyon kişinin işsiz olduğu halde TÜİK’te işsiz görünmediğini de kaydetti.

İş bulma ümidi olmadığı için iş aramayanlar var. Sayıları aralıktan nisan ayına  kadar 800 binden 1.3 milyona çıktı. Bir de çalışmaya hazır ama “çeşitli ailevi nedenlerle” iş aramayanlar var ki; çoğu kadınlardan oluşuyor. Sayıları aynı dönemde 1.7 milyondan 3.1 milyona yükseldi. 15-24 yaş arası “ne eğitimde ne işte” olan, iş de aramayan gençler var.

Bunların sayısı yaklaşık 3 milyondan 3 milyon 400 bine çıktı. Toplarsak beş ayda iş aramadığı için işsiz olarak kayda geçmeyen 2.3 milyon kişi var.

İlgili yazılar