Madencilik Şirket haberleri

Koza Altın’dan beklentilerin üzerinde kâr

Koza Altın ikinci çeyrekte, 422 milyon TL  olan piyasa beklentisinin üzerinde 470 milyon TL net kar açıkladı. Açıklanan kar rakamı yıllık bazda yüzde 13, çeyreklik bazda yüzde 19’luk bir yükselişe işaret ediyor.

Şirket yılın ikinci çeyreğinde, yaklaşık 61 bin ons üretim ve satış gerçekleştirdi. Bu rakam yıllık bazda yüzde 23, çeyreklik bazda ise yüzde 16 daralmaya tekabül etti.

Ovacık madeni 26.1 bin ons (yıllık bazda yüzde 1, çeyreklik bazda yüzde 15 yükseliş) ile en çok üretim gerçekleştiren maden oldu.

Kaymaz 17.3 bin ons (yıllık bazda yüzde 49, çeyreklik bazda yüzde 31 daralma) ile ikinci sırada yer aldı.

Himmetdede 12.1 bin ons (yıllık bazda yüzde 33 düşüş, çeyreklik bazda yüzde 10 artış) ile üretime katkıda bulundu.

Son olarak Mastra madeninde 4.9 bin ons üretim gerçekleştirildi (yıllık bazda yüzde 540, çeyreklik bazda yüzde 3’lük yükseliş).

Koza 721 milyon TL net satış hasılatı elde etti. Piyasa beklentisi 696 milyon TL seviyesindeydi.

577 dolar seviyesinde gerçekleşen nakit maliyetler neticesinde, şirketin FAVÖK performansı ve FAVÖK marjı beklentilerin üstünde açıklandı. FAVÖK piyasa beklentisini yüzde 6 aştı ve 477 milyon TL   oldu.

FAVÖK marjı ise 64.5yüzde  olan piyasa beklentüsünün üzerinde yüzde 66.1 olarak gerçekleşti. Bilanço tarafında, şirketin net nakit pozisyonu 5,231 milyon TL’ye yükseldi. Bu rakam, bir önceki çeyrekte 2.4x mertebesindeydi.

Oyak Yatırım, Koza’da yeni hedef fiyatının 110.20TL/hisse olduğunu, bunun mevcut fiyatlardan yüzde 28’lik bir getiri sunduğunu belirtti.

UYARI Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.      

İlgili yazılar