Enerji Güncel Petrol

Akdeniz’deki Navtex geriliminde son durum

Sondaj gemisi Oruç Reis’in Akdeniz’deki araştırma bölgesine ulaşması Türkiye ve Yunanistan arasındaki gerilimi artırdı.

Türk Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı Oruç Reis sismik araştırma gemisi için Navtex ilan edildiğini duyurdu.

Oruç Reis, Ataman ve Cengiz Han gemilerinin 10-23 Ağustos tarihleri arasında Akdeniz’de sismik çalışmalar yapacağı bildirildi. Mesajda diğer gemilerden 6 deniz mili açıktan geçmeleri istendi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez geminin çalışma yapacağı alana ulaştığını açıkladı. Dönmez Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şöyle dedi:

MTA Oruç Reis Sismik Araştırma Gemimiz, Akdeniz’deki yeni görevi için Antalya’dan demir alarak, çalışma yapacağı alana ulaştı. Türkiye’nin enerji bağımsızlığı için Akdeniz’de ve Karadeniz’deki çalışmalarımız aralıksız devam edecek. 83 milyon arkanda Oruç Reis. Rast gele.

Atina alarmda

Atina yönetimi Türkiye’nin ilan ettiği bölgenin hemen yanı için karşı NAVTEX duyurusu yaptı. Yunanistan Başbakanı Miçotakis güvenlik konseyini acil toplantıya çağırdı.
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Charles Michel’i telefonla arayan Başbakan Miçotakis’in, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile de Doğu Akdeniz’deki gelişmelere ilişkin telefonda görüşeceği açıklandı.

Diğer yandan Yunan basınının ordu kaynaklarına dayandırdığı haberlerde, “Yunan Silahlı Kuvvetleri alarmda” ifadesi kullanılarak, Oruç Reis ve beraberindeki gemilerin, “Yunan Donanması tarafından izlendiği ve askerlerin izinlerinin iptal edildiği” kaydedildi.
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides, Oruç Reis’in görev sahasına ulaştığını öğrenmesinin ardından Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri ile telefon görüşmesi yaptı.

İlgili yazılar