Güncel İstihdam Siyaset

CHP’li Ağbaba: Halkın yüzde 81’i TÜİK’e güvenmiyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba işsizlik verilerini değerlendirdi. Ağbaba, “TÜİK’in Mayıs ayı işsizlik verileri yine her zamanki gibi tutarsızlıklarla doludur. Dünyanın hiçbir yerinde istihdam azalırken işsizlikte azalmaz. Aksine istihdam düştüğünde işsizlik oranları artar. Lakin istatistik kurumundan çıkan ve inandırma kurumuna dönüşen TÜİK, istihdamın geçen yıla göre 2 milyon 411 bin kişi azalarak 25 milyon 858 bin kişiye düştüğünü söylerken aynı zamanda da işsizliğin 331 bin kişi azalarak 3 milyon 826 bine indiğini açıklıyor. Dünyada hem istihdamı düşürüp hem işsizliği azaltan tek ülke herhalde Türkiye’dir. Türkiye uçuşa değil sürekli irtifa kaybederek düşüşe geçiyor” ifadelerini kullandı.

Ağbaba yazılı açıklamasında şöyle dedi:

Halkın yüzde 81’inin güvenini kaybetmiş olan TÜİK’in açıkladığı verilerin hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur.

“Göreve henüz birkaç ay önce başlamış olan TÜİK başkanı verilerin inkarına ve saptırmasına dayanan düzenin devamcısı olmak istemiyorsa görevinden derhal istifa etmelidir. Türkiye tırmanışa geçmiyor aksine ülkede istihdam depremi yaşanıyor. TÜİK Mayıs ayı işsizlik verilerini 3 milyon 826 bin kişi ile %12,9 olarak açıklarken, yine kendi verilerinin içerisinde gizli olan detayları bilerek göz ardı etmekte ve gerçek işsizliği buna uygun olarak hesaplamamaktadır.

3 milyon 826 bin kişi olan dar işsizliğe ek olarak TÜİK, iş bulma ümidini yitirmiş ve çalışmaya hazır olan 4 milyon 713 bin kişiyi işsiz saymamaktadır. Zamana bağlı eksik ve yetersiz istihdam edilen 1 milyon 920 bin kişi ve ayrıca belirli bir sezon çalıştıktan sonra yine işsiz duruma düşecek olan 112 bin mevsimlik çalışanı TÜİK işsiz olarak nitelendirmemektedir. TÜİK verileri uluslararası işsizlik hesaplama yöntemlerine göre yetersiz kalmaktadır ve gerçek işsizliği açıklamamaktadır. Bir kişinin istediği rakamları halka gerçek veri olarak açıklamak suçtur.”

İlgili yazılar