Dolar/TL Manşet Siyaset

Sabah yazarından iktidar çevrelerine “Albayrak’ı neden savunmadınız” tepkisi

Sabah yazarı ve Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu, doların yükselişini fırsat bilen çevrelerin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a sosyal medyada linç girişiminde bulunduğunu savundu ve buna karşı zamanında tepki vermeyen iktidar partisi çevrelerine örtülü eleştiride bulundu.

Müderrisoğlu’nun yazısının ilgili bölümü şöyle:

Döviz kurları üzerinden oynanan oyunla birlikte, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sosyal medyada organize bir grup tarafından linçe uğradı. AK Parti yöneticileri, milletvekilleri ve dahi medya -birkaç istisna hariç- aradan 24 saat geçtikten sonra reaksiyon gösterebildi. Hele bir kısım iş insanının beyanı ise samimiyet açığı ile maluldü!


Denilebilir ki…
Konu teknik… Ne olup bittiğini çözmeye çalışıyorduk… Parti disiplini içinde davranıyor, bir hataya yol açmak istemiyorduk vs.
Hepsine amenna!
Lakin AK Parti’nin değerler sistemini, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ni, Cumhurbaşkanının politik tercihlerini, toplamda Türkiye’nin istikrarını hedef alan bir kampanya karşında otomatik refleks sergilenebilmeli.
Yani…
Makul bir tepki ve ilkesel duruş içinişaret beklenmemeli.
Hangi durumlarda?
Siyaset yapılan kurumun savunduğu prensipler ile liderliğinin doğrudan ya da dolaylı hedef tahtasına oturtulduğu durumlarda.
İlk anların sıcaklığı geçince zaten olayın adı konulur, cevabı fazlasıyla verilir. Nitekim bu örnekte de aynısı oldu.
Ve nihayet…
Ekonomide, görünür gerçeklerin yanında, yazılımın geri planındaki işlemci ve verilerin beraber yorumlanması zorunludur.
Bir başka ifade ile “algı operasyonu”vurgusunun ötesinde hem piyasada uyumlueylem içindeki kişi ve kurumların ortaya konmasıhem de bunların tezlerine objektif karşılığınverilmesi gereklidir. Bazı vakıf üniversitelerindekiakademisyenler, yabancı fonlarınTürkiye temsilcileri, muhalefet partilerindekieski bürokrat-yeni siyasetçiler, IMF’nin vekredi değerleme kuruluşlarının akıl danıştığıaktörler…
Dertleri, Türkiye ekonomisi mi yoksa ekonomi üzerinden birikmiş siyasi hesapların ve ticari çıkarların görülmesi mi?
Hepsini tanıyoruz…
Yüreğinde zerrece ülke sevgisi kalanları, karamsarlık virüsü yayan profesyonellerden (!) ayrıştırıyoruz.”

İlgili yazılar