Manşet

Prof. Dr. Emek: Şimdi anlıyor musunuz İhale Kanunu’ndan istisnaların sebebini?

Kamu İhale Kurulu, Gaziantep Üniversitesi Hastanesi’nin geçen Haziran ayında düzenlediği ihaleyi, “Rekabeti engelleyici hususlar içerdiği” gerekçesiyle iptal ettiğini açıkladı. Yapılan açıklamada, ihalenin tek bir markanın modeli olan ürünü işaret ettiği ve ihaleye sadece bir şirketin katıldığına dikkat çekildi.

Kamu ihaleleri uzmanı Prof. Dr. Uğur Emek, Kamu İhale Kanunu’ndan istisnaların sayısındaki büyük artışın sebebinin bu iptalle ortaya çıktığını belirtti:

Neden iptal edildi?

BirGün’ün haberine göre V.O.S.S. Varinak Onkoloji isimli bir şirketin 08 Haziran tarihinde Kamu İhale Kurulu’na ihaleye ilişkin itiraz dilekçesi verdiği belirtildi. İtiraz dilekçesinde, “İhalenin tek bir markanın modeli olan ‘tedavi teslim sistemini’ işaret ettiği, ayrıca ihalenin rekabeti engelleyici hususlar içerdiği ve ihalenin iptal edilmesi gerektiği” belirtildi.

Şirketin itiraz dilekçesini inceleyen Kamu İhale Kurulu’nun karar tutanağında ise “ihaleye ait şartnamenin tek bir marka/modele işaret ettiği, güncel tedavi yaklaşımlarının ülkemizde de bulunan ve başka prensipler çerçevesinde çalışan diğer firmalara ait ileri düzey Lineer Akseleratör cihazları ile de yapılabileceği tespitlerine yer verildiği ve bahse konu ihalede 13 adet ihale dokümanı indirildiği ama yapılan ihaleye bir isteklinin teklif verdiği hususları da göz önünde bulundurulduğundan ihalenin iptali gerekmektedir” denildi.

İlgili yazılar