Dolar/TL Finans Güncel

Foreign Policy: Türkiye dolar borçlanıp TL kredi dağıttı

Amerikan dış politika dergisi Foreign Policy, TL’deki düşüşle ilgili analizinde Türkiye’nin elindekinden çok daha fazlasını harcadığını ve bunun maliyetini finans sisteminin en derinliklerine gizlediğini öne sürdü. Haberde, devlet borcunun nispeten az olduğu buna rağmen hem özel hem de devlet bankalarının çok büyük borçlar aldığı belirtildi. Türkiye’nin en büyük sıkıntısının da bu olduğu iddia edildi.

Foreign Policy, 2008 krizinde ABD Merkez Bankası’nın ekonomik toparlanmayı teşvik etmek için faizleri düşük tuttuğunu ve bunun Türk bankalarının ilgisini çektiğini yazdı. O dönemde önemli miktarda dolar borcu alındığı kaydedildi.

Bankaların bir anda ellerinde çok fazla dolar olduğu, bunun altyapı ve gayrimenkul gibi sektörlere aktarıldığı belirtildi. Haberde, bu sektörlerde Türk vatandaşlarının Türk Lirası ile alım yaptığı buna rağmen kredi ödemelerinin dolarla olduğu hatırlatıldı. Türk Lirası’nın değer kaybetmesiyle birlikte kredi ödemelerinin zorlaştığı vurgulandı ve bunun bankacılık sisteminde sıkıntılar doğurabileceği öne sürüldü.

İlgili yazılar