Hisse önerileri Manşet

Pegasus’dan 927 milyon TL net zarar

Pegasus ikinci çeyrek bilançosunda 151 milyon TL ciro ve 927 milyon TL net zarar açıkladı. Şirketin cirosu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 94 daraldı.

Şirketin zararındaki artışta, petrol fiyatlarındaki oynaklığa karşı korunmak için yaptığı finansal işlemlerin maliyeti ve 57 milyon liralık vergi etkili oldu.

Pegasus’un Temmuz’daki yolcu sayısı ise karantina günlerine göre biraz düzeldi. Şirket Temmuz ayında yıllık yüzde 64’lük gerilemeyle 1.04 milyon yolcu taşıdı.

Kapasitenin yıllık yüzde 64 azaldığı ayda doluluk oranı yüzde 77.1 oldu. İç hat doluluk oranı yüzde 82.0, dış hat oranı ise yüzde 63.6 olarak açıklandı. 

Şirketin ilk yedi aylık yolcu ve kapasite düşüşü yüzde 56 seviyesinde. 

Oyak Yatırım, “Beklentinin üzerindeki net zarar hisse üzerinde kısa vadede baskı yaratabilir” dedi ve hisse başı 51 TL hedef fiyatla “Endekse Paralel Getiri” tavsiyesini korudu. 

UYARI Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar