Siyaset Video

Liberaller iktidarda olsa… Cem Toker anlatıyor (3)

Röportaj / Birdem Demir

Liberal Demokrat Parti eski Başkanı Cem Toker, Ekonomy.TV’den Birdem Demir’in sorularını yanıtlıyor: Toker bugün Cumhurbaşkanı olsa?… Liberaller Türkiye’de şimdi iktidar olsa?…

Cumhurbaşkanı olsaydım atacağım ilk adım yetkilerimi sınırlandırmak olurdu.

Meclisteki milletvekillerini hem cumhurbaşkanı hem de parti başkanı olarak tek bir kişinin belirlemesinin yanlış olduğunu söyleyen Toker, “Cumhurbaşkanı olsaydım atacağım ilk adım yetkilerimin sınırlandırılıp denetlenmesi olurdu. Aynı şekilde yüksek yargının tamamını da benim belirlediğim bir sisteme demokrasi denmez. İlk yapacağım şey kuvvetler ayrımı ve demokrasinin denge ve denetleme unsurlarını yürürlüğe koymak olurdu.” dedi. Eğer liberaller iktidarda olsaydı, hantal ve şişmiş bir devlete son verileceğini ve atılacak ilk adımın devletin özel sektör ile olan rekabetinin yasaklanacağı olduğunu belirtti.

Liberallik pek çok kesimde küfür gibi algılanıyor.

Türkiye’de liberal demokrat değerleri Türk seçmenine pazarlamaya çalışmanın domuz eti satmak kadar zor bir durum olduğunu vurgulayan Cem Toker, “Liberallik pek çok kesimde küfür gibi algılanıyor. İslam ülkesi olması da çok büyük bir faktör. Biat kültürü ve İslami yaşam tarzı ile liberalizmin önerdiği yaşam tarzı örtüşmüyor. Aynı zamanda ‘Devlete sırtını dayamak’ anlayışı da var. Ancak dünyada hiçbir şey bedava değil. Devlet neyi veriyorsa bir başkasının cebinden rızası dışında alıp veriyor. Bedava zannedilse de her şeyi millet kendi cebinden ödüyor. Verdiğimiz verginin farkında değiliz. Yıllardır şunu öneririm: devlette veya özel sektörde çalışan herkese brüt maaşını verelim. Tabii bu sistem devleti yönetenlerin işine gelmez. Vergi bilinci, demokrasinin temelinde yatan unsurdur; ancak bu bilinç bizim toplumumuzda yerleşmiş değil.” dedi.

Röportajın diğer bölümleri için tıklayın

İlgili yazılar