Altın Dolar/TL Manşet

Türkiye yazarı: “Rezervdeki erimeden korkmaya gerek yok, yastıkaltı altın bizi kurtarır”!

Türkiye yazarı Necmettin Batırel, Merkez Bankası’nın rezervlerindeki erimeyle ilgili tartışmaya katılarak, endişelenmeye gerek olmadığını çünkü Türkiye’de merkez bankası ve vatandaşın elinde bin tondan fazla ve bugünkü kur üzerinden tam 100 milyar dolara yakın altın serveti bulunduğunu öne sürdü.

Batırel şöyle dedi:

“Evet yanlış duymadınız, Türk halkının bankalarda şu anda 32 milyar 586 milyon dolar tutarında altın rezervi var. 1 kilo altın 65 bin dolar olarak hesap edildiğinde karşılığı 500 ton ediyor. Sadece geçen hafta 4 milyar 400 milyon dolarlık altın almışlar. Bunlar kayıtlı hesaplar, bir de bunun en az yarısı kadar kayıt dışı olduğunu varsayacak olursanız kasalarda, banka hesaplarında, hanımların kollarında boyunlarında parmaklarında ve de yastık altında en kötü ihtimalle 2 bin ton altın sahibiyiz. Yahu İstanbul’un değil Türkiye’nin taşı toprağı altın olmuş da haberimiz yok mu? Hayır, bal gibi var. Altın kara gün dostudur, krize karşı sigortadır, tasarrufun anasıdır.”

“Dünyayı temelinden sarsan tarihte görülmemiş ekonomik krize yol açan pandemiye rağmen Türkiye’deki döviz rezervleri azalmamış aksine 7 ayda 13,9 milyar dolar artmış. Nasıl mı? Onu bilmem, ama rakamlar diyor ki; yılbaşında Merkez Bankasının brüt rezervleri 3 Ocak 2020’de 77 milyar 953 milyon dolardı. Bugün ne kadar (7 Ağustos’ta) 91 milyar 824 milyon dolar. Arada ne kadar fark var? 13 milyar 871 milyon dolar. Hani azalmıştı, hani rezervler eksiye düşmüştü, Türkiye borçlarını ödeyemez duruma düşmüştü. Rakamlara inanmayanlar Merkez Bankasının resmî sitesine girip oradan rahatlıkla görebilirler. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın çarşamba akşamı yaptığı özel açıklamaları dikkatle izledim. Sayın Albayrak son derece isabetli bir tespit yaparak ekonominin yarısı rakam, yarısı algıdır, dedi. Benim bu yazdığım rakamları kriz lobisi de buz gibi biliyor, ama niyeti kötü milleti kandırarak, ekonomiyi yerden yere vurarak insanları paniklettirip TL’den kaçırıyor. Amaçları: başlatılan millî bağımsızlık hareketini engellemek. Asla başaramayacaklar Türkiye gümbür gümbür büyüyor…”

İlgili yazılar