Makro Siyaset

Eski Ekonomi Bakanı Ufuk Söylemez: Sonbaharda acı gerçeklerle yüz yüze kalacağız

Ekonomi eski bakanlarından Ufuk Söylemez, Türkiye’de krizin kronikleştiğini ve ekonomik bir buhrana dönüşme noktasında olduğundan endişe ettiğini belirterek, dolarizasyonun çığırından çıktığını, son adımların dolarda karaborsa ve kayıtdışına yönelimi artırabileceğini belirtti.

Sözcü’nün haberine göre Söylemez, Türkiye’de krizin kronikleştiğini belirterek ekonomide önümüzde çok zorlu bir sonbahar olduğu konusunda uyardı. Açıklanan işsizlik rakamlarının hiçbir geçerliliği olmadığını belirten Söylemez,

“Şu anda gerçek işsizlik yüzde 25 seviyesinde ve işten çıkarma yasağı kalktığı zaman, sonbaharda acı gerçeklerle yüz yüze kalacağız. Sonbaharda, yeniden yapılandırmalarla iflas ve konkordato ilan etmesi gereken şirketlerin yüzdürülmesinin de artık gerçek yüzünü göstermesinden endişe ediyorum. Bankacılık sektörüne bu kadar yüklenmemek gerekiyor” dedi.

Söylemez dövizde karaborsa uyarısı da yaptı:

“Bankaların efektiflerden komisyon alması da parayı bankaya yatırmak yerine yastık altına veya kayıtdışına yöneltir. Bu ekonomi için hiç olumlu değildir. Alınan kararlarla atılan taşın ürkütülen kurbağaya değmediğini gösterir.”

İlgili yazılar