Gümüş Güncel

Gümüş altını nasıl katladı? Daha yükselir mi?

Gümüş geçtiğimiz hafta uluslararası piyasalarda 29 dolara yükselerek (Ons fiyatı) son 7 yılın en yüksek seviyesini gördü. Temmuz’dan bu yana yükseliş yüzde 39’a dayandı! Böylece Temmuz’dan bu yana yaklaşık yüzde 8 yükselen altını solladı.

Gümüşteki yükselişin sebepleri, altındaki yükselişle aynı: Güvenli limana kaçış isteği. Peki yatırımcılar neden güvenli limanlara yöneliyor? Çünkü dünya genelinde merkez bankalarının salgının etkilerini engellemek için piyasalara para pompalaması, enflasyonun eninde sonunda yükseleceği endişesi yaratıyor.

Enflasyon beklentileri bozulunca Amerikan ve diğer güçlü ülke tahvillerinin getirisi, negatif alana geçiyor.

Gümüşün sanayide yaygın kullanımı da talebi besliyor. Gümüş, elektronikten sağlığa, güneş enerjisi santrallerine dek, pek çok alanda kullanılıyor.

Sert hareketler

Gümüşü altından ayıran bir başka özellik, fiyat hareketlerinin daha sert yaşanması. Son bir aydaki yükselişin ne kadar sert olduğunu biraz önce görmüştük. Ama düştüğü zaman da çok sert düşüyor: Salgının ilk patladığı Mart ayında yatırımcılar nakit para arayışına düşünce gümüşe satış gelmiş ve ons fiyatı yüzde 30 gerileyerek 12 dolara kadar inmişti!

Daha yükselir mi?

Altın geçmiş dönemlerde yükseldiği zirveleri, pandemi döneminde yakaladı. Ama gümüş tarihi zirvesi olan 48 doların hala altında. Bu seviye Nisan 2011’de görülmüştü.

Ekonomy.TV

İlgili yazılar