Euro Güncel

“Euro’nun dolar karşısındaki yükselişi sağlam, daha da yükselecek”

Amerikan Merkez Bankası (FED)’in bir süre enflasyonu % 2’nin üzerine çıkarmayı amaçlayan ortalama bir enflasyon hedefi uygulayacağı söylentileri para piyasalarında etkili oluyor.

Bu beklenti, devasa yeni borç arzı ile birleştiğinde, geçen hafta uzun vadeli tahvil getirilerinde keskin bir artışa neden oldu ve 30 yıllık Amerikan tahvillerinin getirileri 21 baz puan yükseldi.

Getirilerdeki artış, haftalarca süren kayıplardan sonra doların biraz soluklanmasını sağladı. Dolar endeksi 93’ü geçerek 93.035’e çıktı.

Euro geçen hafta, iki yılın zirvesi olan 1,1915 dolar civarında dirençle karşılaşarak yatay hareket etti. Yine de haftayı % 0.5’lik bir kazançla kapattı ve 1.1856 $ ‘da tutundu.

CBA forex analisti Elias Haddad, “Yatırımcılar stratejik olarak uzun EUR / USD pozisyonunda kalmalı” görüşünde. Haddad, “Euro Bölgesi’nde güçlü mali dayanışma, iki yıllık reel takas oranı farklılıkları ve Euro Bölgesi ile ABD arasındaki göreli merkez bankası bilançosu eğilimleri EUR / USD’deki temel yükselişin sağlam olduğunu gösteriyor.” diyor.

Haddad’a göre “EUR / USD, ‘gerçeğe uygun değeri’ yaklaşık 1.2300 $ ‘a sabitleyen fiyat deflatör farklarının ima ettiğine göre hala düşük seviyede.”

Ekonomy.TV

UYARI Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar