Altın Manşet

Altına kambiyo vergisinin sonucu: Yastık altına hücum

Banka üzerinden yapılan alım satım işlemlerinde artırılan vergi sonrası insanlar fiziki altına yöneldi. Sözcü’nün haberine göre geçen yıl temmuzda 1639 adet üretilen Ata altın bu yıl 860 bin adet basıldı.

Darphane kuyumcuların talebiyle haziranda 9.3 ton, temmuzda 10.3 ton olmak üzere iki ayda 19.6 ton altın üretti.

2020’nin ocak-temmuz dönemindeki altın üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 116 artışla 44.3 tona çıktı. Geçen yıl temmuzda 400 bin çeyrek altın basılırken, rakam bu yıl 828 bine yükseldi. Halk arasında ‘Ata altını’ olarak tabir edilen birlik sikke altın (7.216 gram) üretimi de dikkat çekici boyutlarda arttı.

Geçen yıl temmuzda 1639 adet üretilen Ata altınından geçen ay 860 bin adet basıldı. GCM Yatırım Yardımcı Analisti Kaan Kutsar, alım satım işlemlerinde artırılan vergi sonrası bankacılık sisteminden fiziki altın alımına yönelindiğini belirterek, “Fiyat artışlarıyla fiziki altına talep arttıkça üretim de artmaya devam edecek” dedi.

Yastık altında 2.500 ton altın

İstanbul Mücevherciler Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Yıldırımtürk de alınan altınların çok yüksek ihtimal ile yastık altına gideceğini belirterek, yastık altından finansal sisteme 10-12 yılda sadece 600 ton altın aktarılabildiğini kaydetti. Uzmanlar yastık altında yaklaşık 2 bin 500 ton altın olduğunu tahmin ediyor.

İlgili yazılar