Manşet

Goldman Sachs: Türkiye bu yıl yüzde 5 küçüldükten sonra gelecek yıl yüzde 7 büyüyecek

Uluslararası yatırım banması Goldman Sachs, Türkiye ekonomisinin Merkez Bankası’nın döviz rezervlerindeki erimenin sürdürülebilir olmadığını belirterek, TL’deki değer kaybının sürme riskinin bulunduğünü belirtti.

Goldman Sachs’ın GSYH büyüme tahmini

Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 5 küçüldükten sonra gelecek yıl hızlı toparlanma yaşanacağı öngörüsünde bulunan Goldman Sachs, 2022 ve 2023’te ise büyümenin yüzde 3’e ineceğini tahmin etti.

Banka, geçen yıl fazla veren cari dengenin bu yıl yine açık vereceğini ve önümüzdeki yıllarda bozulmanın süreceği tahmininde de bulundu.

Goldman Sachs’ın cari açık tahmini. (Mavi, cari dengenin GSYH’ya oranı.)

Ekonomy.TV

UYARI! Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar