Dolar/TL Güncel Para

“Türkiye’de para arzı, gelişen ülkeler ortalamasından 7 kat fazla arttı”

Citigroup ve Fidelity gibi yatırım kuruluşlarının Türkiye’yi gelişmekte olan ülkeler varlık grubundan ayrı değerlendirmeye başladığını belirten Bloomberg, birçok  fon yöneticisinin de Türkiye’yi özel bir vaka olarak ele almaya başladığını yazdı. Yazıda Türkiye’nin dar para arzının (M1: Dolaşımdaki para artı bankalarda bulunan vadesiz mevduat) bu yıl 25 gelişmekte olan ülke için yüzde 10.63 olarak hesaplanan medyan ortalamadan yaklaşık 7 kat fazla arttığı ve Arjantin’in Türkiye’nin arkasından açık ara ile ikinci geldiği belirtildi.

Sözcü’nün haberine göre Londra Merkezli Fidelity’de Türkiye dahil 4 gelişmekte olan ülkeden sorumlu olan fon yöneticisi Paul Greer, “Ülkenin çok zayıf olan net döviz rezerv pozisyonu ile ilgili endişelerimiz var. Cari işlemler açığı ve enflasyon trendi de bu endişeyi besliyor” dedi.

Citigroup analisti Luis Costa ise “Türkiye’nin makro verileri gelişmekte olan ülkelerden iki temel noktada ayrışıyor: Enflasyon profili ve cari işlemler dengesi. Türkiye’nin GSMH’sinin gelecek yıl yüzde 4.5 artacağını ancak cari ve mali hesapların aynı şekilde düzelemeyeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

İlgili yazılar