Eğitim Manşet

CHP: Covid için 57 bin derslik daha gerekli; bu da 35 milyar TL yatırım demek!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, hazırladığı “Covid-19 Salgını ve Eğitim” başlıklı raporunda, pandemi koşullarında öğrencilerin sağlıklı bir şekilde eğitim-öğretime devam edebilmesi için en az 57 bin dersliğe ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekerek bu konuda gerekirse TOKİ ile yerel yönetimlerin işbirliği yapması gerektiğine işaret etti.

Cumhuriyet’in haberine göre Karabıyık şunları söyledi:

Tüm okulların tekli eğitim-öğretim yaptığı varsayıldığında; derslik başına 26.40 öğrenci düşüyor. Eğitim Yapıları Mimari Proje Hazırlanması Genel İlkeleri’ne göre derslikler ilkokullarda öğrenci başına 1.60 metrekare; ortaokul ve liselerde ise 1.85 metrekare alan düşecek şekilde yapılıyor. Buna göre 30 öğrencili bir ilkokul sınıfının 48 metrekare olması gerekirken sınıflarda 12 öğrenci bulunması ve ikili eğitim-öğretim yapılması koşulu ile 57 bin 340 dersliğe daha ihtiyaç duyuluyor

Başka bir deyiş ile 24 derslikli 2 bin 389 okulun yapılması için 34 milyar 920 milyon TL bütçe gerekiyor. Derslik sorununun çözülmesi için gerekirse derslik yapımı için bağış kampanyası yapılmalı. Kampanya ile birlikte TOKİ ve yerel yönetimlerin işbirliğiyle hızla bir şekilde derslik yapılması sağlanmalı.

İlgili yazılar