Dolar/TL Manşet

Uluslararası Finans Enstitüsü: Doların adil değeri 7.50 TL; cari açık kapanacak

Uluslararası haber ajansı Reuters, doların TL’nin “adil değeri”ni yansıtan seviyeyle ilgili tartışmaları yansıtan bir haber analiz yayınladı

Reuters, dolardaki yükselişi Merkez Bankası’nın döviz rezervlerindeki erime, düşük faiz ve kredi patlamasına dayandırdığı haberde, Uluslararası Finans Enstitüsü’nün (IIF), TL’nin “adil değeri”ne dair değerlendirmesini son yükselişten kısa süre önce revize ederek 6.30 TL’den 7.50’ye yükselttiğine dikkat çekti.

Uluslararası Finans Enstitüsü, revizyonu cari açıktaki artış, banka kredilerindeki hızlı büyüme ve turizm gelirlerindeki düşüşe dayandırdı. Uluslararası Finans Enstitüsü Başekonomisti Robin Brooks, 2018’deki kur krizinden sonra Türkiye ekonomisinin durgunluğa girdiğini ve cari işlemler açığının hızla cari fazlaya döndüğünü hatırlatarak, bu sefer de aynı dinamiğin işlemisini beklediklerini belirtti.

Bazı yabancı yatırım kuruluşları Merkez Bankası’nın politika faizini yükseltmesini beklediklerini ifade ederken, Alman Commerzbank, dolar 8.50’ye kadar yükselmedikçe böyle bir adım beklemediğini, fakat bankacılık kesimiyle ilgili alınan önlemlerin ve sermaye kontrollerinin TL’deki değer kaybını durdurmaya yetmeyeceğini savundu…

UYARI Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar