Enerji Manşet Siyaset

AKP’li muhaliflerin gazetesi Karar’ın Yayın Yönetmeni: Kaynak bizi zengin etmeyecek

Karar gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Kiras, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Karadeniz’de 320 milyar metreküp doğal gaz bulunduğuna yönelik açıklamasını değerlendirdiği yazısında, “Bulunan kaynağın bizi bir anda zenginler kulübü üyesi yapacak miktarda olmadığı belli. Yine de siyasetçilerin konuyu abartarak sunmaları normal karşılanmalı. İleride bulunabilecek yeni kaynaklar toplam rezervi daha da arttırabilirse ümitler gerçek olabilir. Bu da daima ihtimal dahilinde.” dedi.

İbrahim Kiras şöyle devam etti:

Açıklanan rezervin ülkemizin yedi yıllık ihtiyacını karşılayabilecek miktarda olduğu söyleniyor. Demek ki ilk yedi yıl için sevinip sonraki yedi yıl için ise hesap ve hazırlık yapmak durumundayız.

Tıpkı Hz. Yusuf’un “Önce yedi bolluk yılı olacak, sonra bunu yedi kıtlık yılı izleyecek… Bolluk yıllarında kenara koyup biriktirdikleriniz kıtlık yıllarında tükenecek” diye uyardığı Mısırlıların yaptığı gibi… Tıpkı bizim dünya piyasalarındaki “likidite bolluğu” yıllarında biriktirdiklerimizi şimdiki kıtlık yıllarında tüketmemiz gibi…

İlgili yazılar