Manşet Otomotiv

“İkinci el araçta fiyatlar Kasım’da normalleşmeye başlar”

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç, olağanüstü bir durum olmaması halinde sıfır araçların Kasım ayında Türkiye’de ve bayilerin elinde çoğalacağını, liste fiyatının üstünde satılan araçların da normal seyrine döneceğini beklediklerini belirterek, sıfır araçların normal seyrine dönmesiyle beraber ikinci el araç fiyatlarında da gerileme yaşanacağını kaydetti.

Cumhuriyet’in haberine göre son dönemde ikinci el araç fiyatları ile ilgili yükselme trendine de değinen Erkoç, ikinci el araç fiyatları neden yükseldi sorusuna da yanıt verdi.

İkinci el araba fiyatları neden yüksek konusunda birkaç tane sebep olduğunu açıklayan Erkoç; bunlardan bir tanesinin 2019 yılının son çeyreğinde meydana gelen sıkıntılar ve kur artışı olduğuna dikkat çekti. Erkoç, dövizin yükselmesinin Türkiye’ye araç getiren distribütörlere siparişleri iptal ettirdiğini belirtti. İkinci el araba fiyatlarındaki artış ile alakalı olarak aynı zamanda koronavirüs salgını sebebiyle fabrikaların üretimi durdurmasını işaret etti.

Normal seyre dönüş

Vatandaşların cevap aradığı ikinci el araba fiyatları düşer mi konusunda tam kapasite ile araç üretiminin haziran ayının sonunu bulduğunu belirten Erkoç, siparişler verildikten sonra Türkiye’ye gelmesinin veya Türkiye’de üretilmesinin maksimum 3 ay sürdüğünü söyledi. İkinci el araç fiyatları düşecek mi sorusuyla ilgili olarak Erkoç, olağanüstü bir durum olmaması halinde sıfır araçların kasım ayında Türkiye’de ve bayilerin elinde çoğalacağını, liste fiyatının üstünde satılan araçların da normal seyrine döneceğini beklediklerini belirtti.

NTV’ye konuşan Erkoç, sıfır araçların normal seyrine dönmesiyle beraber ikinci el araç fiyatlarında da gerileme yaşanacağını kaydetti.

İlgili yazılar