Gıda Manşet

CHP’den Venezuala’dan peynir, pirinç ithalatına tepki

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Venezuela’dan sıfır gümrükle içinde eritme peynirin de bulunduğu 5 bin 500 ürünün ithal edilmesi kararına tepki göstererek, “Çiftçimiz her şeyin en iyisini üretiyor ama ithalat sevdalılarının rant aşkı bitmiyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan “ithalat rejimi kararına ek karar” ile Venezuela’dan 5 bin 500 ürün için, çoğunluğu sıfır gümrük vergisiyle ithalatın önü açıldı. İthal edilecek ürünlerin arasında pirinç, yulaf, yer fıstığı, ayçiçeği, Hint yağı, kolza, susam tohumları, aspir, bazı peynirler, yağlı tohum ve meyvelerin unları ile çikolata ve kakao içeren ürünler bulunuyor. Bu ürünlere tanımlanan kota miktarları ise 200 ile 5 bin ton arasında değişiyor. Yerfıstığından eritme peynire, ayçiçeğinden meyve ununa kadar her şeyin ithalat yoluyla karşılanması kararına tepki gösteren Ayhan Barut, şunları söyledi:

“Cennet ülkemizde artan maliyetlere rağmen üreticilerimiz, yetiştiricilerimiz en kaliteli ürünleri rahatlıkla yetiştirip üretiyor. Ülke çiftçisine ve yetiştiricisine destek vermek yerine adını sanını bilmediğimiz ülkelerden, tarım ve hayvansal ürün ithalatını kınıyoruz. Ülkemizi bu hale düşürenler utansın. Türkiye üretemiyor mu? Bu kadar mı acizsiniz?” diye konuştu.

İTHAL EDİLECEK 5 BİN 500 ÜRÜNDEN BAZILARI

– Bazı peynir türleri

– Pirinç

– Yulaf

– Yer fıstığı

– Ayçiçeği

– Hint yağı

– Kolza, susam tohumları, aspir

– Yağlı tohum ve meyvelerin unları

– Çikolata ve kakao içeren ürünler

İlgili yazılar