Finans Manşet

Dolar patlayınca kredilerin musluğu kapatıldı: Haftalık büyüme 35 milyar TL’den 3.8 milyara indi!

TL’deki rekor değer kaybının ve enflasyon beklentilerinin daha da bozulmasının ardından para musluklarını kısılmaya başlandı. Sözcü’nün haberine göre bazı haftalarda 35 milyar TL’yi bulan kredi artışları, geçen hafta 5 milyar TL’nin altına düştü.

Salgın döneminde kamu bankalarının öncülüğünde Türkiye’de kredi patlaması yaşanmıştı. TCMB’nin enflasyonun çok altında eksi reel faizle bankaları fonlaması sayesinde bankalar görece düşük faizle kredi dağıtmıştı.

Öyle ki, 2019’un tamamında 206 milyar TL artan kredi hacmi, 2020’nin başından 20 Ağustos’a kadar olan dönemde 600 milyar TL ile rekor seviyede arttı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, bazı haftalarda TL kredilerdeki artış 35 milyar TL’yi buldu.

Ancak 14-20 Ağustos döneminde TL kredilerdeki artış sadece 3,8 milyar TL oldu.

Faizler yükseliyor

Öte yandan ortalamada geçen aylarda yüzde 10’un altına gerileyen tüketici kredisi faizleri de yüzde 14’ün üzerine fırladı.

Ticari kredilerde de temmuz ortasında yüzde 8,15’e kadar gerileyen ortalama kredi faizi, 14 Ağustos haftasında yüzde 13,03’e yükseldi.

Konut kredilerinde de haziran sonunda yüzde 9,01’e kadar gerileyen ortalama faiz, 14 Ağustos haftasında yüzde 9,99’a yükseldi.

İlgili yazılar