Güncel İstihdam

Yabancıya çalışma izninde 2 kat artış

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2017 yılında 87 bin 182, 2018 yılında 115 bin 837 ve 2019 yılında 145 bin 232 yabancıya çalışma izni verildiğini açıkladı. 

Bakan Selçuk, 01.06.2020 tarihi itibarıyla geçerliliği devam eden çalışma izinleri esas alınarak en fazla çalışma izni verilen ülke vatandaşlarının sırasıyla; Suriye, Türkmenistan, Gürcistan, Özbekistan ve İran olduğunu belirtti.

Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise büyük kentler başta olmak üzere gıda ve yemek üretim tesisleri ile lokanta ve restoranlarda çok sayıda yabancı uyruklu çalışan ile karşılaşıldığına dikkat çekti.

Gürer, bu çalışanların sağlık kuruluşlarında düzenli portör muayenesi olması ve akciğer filmi çekilmesi uygulamasından vazgeçilmiş olmasının yanlış olduğunu ve bunu sürekli gündeme getirdiğini belirtti.

Sürekli olarak hastane kontrolünün gıda işinde çalışanlar için zorunlu tutulmasını isteyen Ömer Fethi Gürer, “Çalışanın özellikli kontrolleri mutlaka sağlık kuruluşlarında yapılması uygulamasına geri dönülmelidir. Toplum sağlığı ile doğrudan ilgili bu durum pandemi dikkate alınıp yeniden düzenlenmelidir. Bir fırında, pastanede, restaurantta çalışan kişi sağlığı  buradan doğrudan iletişim içinde olan tüm tüketicilerin sağlığı ile ilintilidir. Yabancı uyruklular düşük ücretle ve çoğunluğu sağlıklı olmayan koşullarda yaşamaktadır ki onların çalıştıkları iş yerlerinde sağlık durumları daha dikkatle takip edilmelidir” dedi.

“Çalışanın sağlık kontrolünü devlet kuruluşları yapmalıdır” diyen Gürer, “Çalışanın sağlık kontrolü işyeri inisiyatifine bırakılmayacak kadar önemlidir,  salgın süreci de dikkate alınarak bu konuda yeni düzenleme sağlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

İlgili yazılar