Manşet Para

Avustralya doları yüzde 30 yükseldi!

Mart ayında Koronavirüs salgınının patlamasıyla ABD doları karşısında 0.5738 seviyesine kadar düşen Avustralya doları, o günden bu yana yüzde 30 değer kazandı. Avustralya dolarının değer kazanmasında, bu ülke ekonomisinin yoğun dış ticaret yaptığı Çin ekonomisindeki hızlı toparlanma etkili oldu. Çin, Avustralya’nın en büyük ticaret partneri. Okyanusya ülkesi Çin’e, demir cevheri ve kömür gibi emtiaların yanı sıra tarımsal ürünler de ihraç ediyor.

Bu hafta başında 0.74 seviyesini test eden Avustralya doları, son iki yılın en yüksek seviyesini gördü.

Amerikan bankası Wells Fargo’nun analisti Erik Nelson, Avustralya dolarının yüksekten uçmaya devam etmesini beklediğini belirtti.

UYARI! Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar