Dolar/TL Güncel Para Tahvil Bono

Yüzde 11,41’e kadar yükselen ihale ortalama faizi tekrar 10’lu seviyelere geriledi

Halk Yatırım raporundan…

Merkez Bankası perşembe günü 10 milyar TL tutarında 28 gün vadeli geleneksel yöntemle repo ihalesi açarken, ihalede ortalama faiz %10,20 seviyesinde oluştu. Piyasanın kalan likidite ihtiyacı gecelik vadede ve % 9.75 oran ile BİST Repo Pazarı’ndan ve TL interbank kanalıyla karşılanılmaya devam ederken, toplam fonlama tutarı 310 milyar TL’ye yükseldi.

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti ise %10,15 seviyesinde oluştu.

Diğer yandan haftalık vadede açılan Dolar/TL ve Altın/TL swap ihaleleriyle de piyasaya 9,2 milyar TL ilave fonlama yapıldı. BİST Repo-Ters Repo Pazarında ise işlem hacmi 156 milyar TL’ye yükselirken, TLREF oranı %9,75 seviyesinde oluşmaya devam etti.

Ağustos ayı ilk yarısında kurda artan volatilite sonrası Merkez Bankası önce %8,25 oranlı haftalık repo ihalelerini sonlandırmış, ardından 3-4 hafta vadeli geleneksel yöntemli ihalelere başlamıştı. Bu dönemde piyasa GLP oranına (%11,25) kadar sıkılaştırma beklemiş, vadeli ihalelere de bu beklenti ile yüksek oranla katılım sağlamıştı.

İlerleyen günlerde TCMB’nin böyle bir hedefi olmadığını gözlemleyen piyasa ihalelere bu beklentisini yansıtmaya başladı. Neticede %11,41’e kadar yükselen ihale ortalama faizi son günlerde %10,00’lu seviyelere kadar geriledi.

İlgili yazılar