Hisse önerileri Manşet Otomotiv

ÖTV değişikliği Tofaş ve Doğuş’u nasıl etkileyecek? Hisseler nasıl etkilenecek?

HSBC bankasının küresel araştırma birimi, otomotivdeki son ÖTV zamlarının Borsa İstanbul’da işlem gören sektör şirketlerinin hisselerini nasıl etkileyeceğiyle ilgili bir rapor yayınladı.

ÖTV oranlarında ve ÖTV matrahında yapılan değişiklikle 1600 CC üzerindeki araçların ÖTV oranı artırılırken altındaki bazı modellerde küçük oranlı indirim yapılmıştı. Hükümet, değişikliğin sebebini ithalatı düşürüp, yerli üretimi artırmak olarak açıkladı. Alt dilimlerdeki güncelleme fiyatları yüzde 3-6 düşürürken, orta ve üst segmentlerdeki ÖTV artışlarının yüzde 13-23 arası zamma neden olacağı belirtiliyordu. Hükümet, değişikliğin sebebini ithalatı düşürüp, yerli üretimi artırmak olarak açıklamıştı.

HSBC, raporunda ÖTV değişikliğinin Tofaş’ı olumlu, Volkswagen, Audi ve Porsche’nin Türkiye distribütörü Doğuş Otomotiv’in ise olumsuz etkileneceği değerlendirmesini yaptı.
HSBC, orta, üst ve lüks segmente yönelik Alman otomobillerini ithal eden Doğuş’un karardan olumsuz etkileneceğini savundu. Raporda, Doğuş’un ithal ettiği araçların yüzde 80-85’inin ÖTV artışından etkilendiğini belirtildi. HSBC, bu modellere yüzde 12.5-23 arasında zam yapılacağını tahmin etti. Bununla birlikte VW’nin sağlayacağı fiyatlama desteği ile markaya yönelik Türkiye’deki güçlü algının, ÖTV zammının olumsuz etkisini sınırlandıracağı da, raporda belirtildi.
HSBC, Doğuş Oto’nun 2020 yılı gelirlerinin ilişkin önceki tahminini yüzde 2, 2021 gelirleri için tahminini ise yüzde 6 aşağı çekti.

Bankanın araştırma birimi, Türkiye’de üretilen Fiat Egea’nın ise ÖTV değişikliğinden olumlu etkileneği, 2021’de bu modelin yeni versiyonunun piyasaya sunulmasıyla, şirketin pazar payının artacağını öngördü.

HİSSE ÖNERİLERİ

Raporda hisse fiyatıyla ilgili analiz de yer aldı. Buna göre HSBC, Tofaş için hedef fiyatını 30.90 TL’den 31.80’e yükseltti ve eskisi gibi “Al” önerdi.

HSBC, Ford Otosan için hedef fiyatını değiştirmedi ve 105 TL’de sabit bıraktı, “Al” verdi.

Doğuş Oto için hisse fiyat hedefini 20 TL’den 18 TL’ye indirdi ama “Al” tavsiyesini korudu.

UYARI Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar