Dolar/TL Manşet

Timoth Ash: Doları enflasyon ve dış ticaret verisi ateşledi

Uluslararası yatırım kuruluşu Bluebay’in yöneticisi Timothy Ash, dolar/TL’de geçtiğimiz hafta yaşanan yükselişin, enflasyon ve dış ticaret verilerinin hayal kırıklığı yaratmasından kaynaklandığını belirtti. Ash, Merkez Bankası’nın izlediği gevşek para politiasının enflasyonun çift haneye demir atmasına neden olduğunu belirttti. Yüzde 11.8’lik Ağustos enflasyonunun Merkez Bankası’nın hedefi olan yüzde 5’in iki katından da fazla olduğuna dikkat çeken Ash, buna rağmen banka yönetiminin koyduğu hedefin tutmamasıyla ilgilenmediğini savundu. Türkiye’de yerleşik kişiler ve firmaların, enflasyon bekleyişleri bozulur ve dış ticaret açığı artarken TL’de kalmak istemediğini ifade eden Ash, bunun sonucu olarak dolarizasyonun gaz kesmeden devam ettiğini belirtti.

Merkez Bankası’nın geçtiğimiz hafta yaptığı toplantıda politika faizini yükseltmeyerek, piyasalara pozitif mesaj vermek için büyük bir fırsat kaçırdığını savunan Ash, örtülü faiz artırımlarıyla yapılan parasal sıkılaştırmayı ise “isteksiz sıkılaştırma” olarak tanımladı.

Merkez Bankası’nın getiri eğrisinin 500 baz puan gerisinde kaldığını kaydeden Timoth Ash, “Türkiye’deki durum 2018 yılında yaşananların tekrarlanması korkusu yaratıyor” dedi.

AB’nin yaptırım olasılığı zayıf

Doğu Akdeniz’deki gerginliğin de TL’yi baskıladığını belirten Timoth Ash, bununla birlikte Avrupa Birliği’nin sert yaptırımları uygulamaya koymasını beklemediğini, zira Türkiye’nin AB üzerinde birçok “kaldıracı” bulunduğunu savundu. Ash, Türkiye’nin AB üzerindeki kaldıraçlarını, “Göçmenler, teröre karşı mücadele, Suriye, Libya, Rusya ve diğerleri” olarak saydı.

Biden kazanırsa…

ABD’de Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimini Demokratlar’ın adayı Joe Biden’ın kazanmasının piyasalar için kötü haber olacağını da belirten Ash, Türkiye ile Amerika arasındaki ilişkilerin zorluğa girmesinden yatırımcıların rahatsız olacağını savundu.

İlgili yazılar