Manşet Spor

Bankalar futbol kulüplerini ikinci kez kurtaracak

Uluslararası haber ajansı Bloomberg, aralarında Fenerbahçe ve Galatasaray’ın da olduğu futbol kulüplerinin borçlarının yeniden yapılandırılması için bankalarla bir kez daha masaya oturduğunu duyurdu.

BloombergHT’nin haberine göre aralarında kamu bankaları Ziraat Bankası ve Halkbank ile özel sektörden Denizbank’ın olduğu bankalar, kulüplerin borçlarının daha önce 5 yıl olan vadesinin 12 yıla çıkarılması için kulüplerle görüşmeler yapıyor. Yeni anlaşmada 2 veya 3 yıl geri ödemesiz dönem olması amaçlanıyor.

Anlaşma kulüpleri UEFA’nın, gelirden fazla gider yapılmasını önlemeyi amaçlayan finansal fairplay kurallarının kısıtlamalarından kurtaracak. Bloomberg, olası bir anlaşmanın Türkiye Futbol Federasyonu’nun kulüplerin mali yapısına ilişkin sıkı denetimi de hafifleteceğini belirtti.

Sadece halka açık 4 kulübün mayıs finansal sonuçlarına göre toplam borçları 6,2 milyar lira düzeyinde. Gelirler ise yalnızca 2,4 milyar lira seviyesinde.

En borçlu kulüp olan Fenerbahçe ile birlikte halka açık diğer kulüpler Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından açıklanan transfer limitleriyle yeni oyuncu transferinde zorluk yaşayacakları bir döneme girmişlerdi. Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, 5 yıllık süre nedeniyle bu anlaşmaya itiraz etmiş, diğer kulüplerin aksine Fenerbahçe bu anlaşmayı imzalamamıştı.

İlgili yazılar