Gıda Video

Pestisitli tarım ürünleri insanı nasıl zehirliyor?

Röportaj / Sena Tufan

EkonomyTv’ye konuşan Gıda Mühendisi Doç. Dr. Bülent Şık, tarım ilacı olarak bilinen pestisitlerin insan ve doğa üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekerek, “Pestisitler yüksek oranda zehir içeren maddelerdir. Kullanımı yeterince denetlenmiyor ve hem insan sağlığında hem de biyoçeşitlilik üzerinde bir çok olumsuz etkiye neden oluyor” dedi. Sanılanın aksine pestisitlerin verimliliğe bir katkısı olmadığını ifade eden Bülent Şık, “Dünya genelinde yapılan çalışmalar, kimyasal madde kullanımının azaltıldığı tarım yöntemlerinin ürün verimliliğinde daha başarılı olduğu sonucunu gösteriyor. Pestisit kullanımının azaltılması noktasında birer yurttaş olarak yürütülen politikalara etkin bir şekilde dahil olmalıyız. Çünkü bu sorunu kimse bizim yerimize çözmeyecek” dedi.

“Biyoçeşitlilik kaybı birincil sorun”

Gıdaların üretiminde kimyasal madde kullanımının azaltılması gerektiğini kaydeden Bülent Şık, “Doğadaki biyoçeşitliliği azaltmadan ve toprağın yapısını bozmadan üretim yapmaya dönük agroekolojik yöntemlerin kullanılmasını öneren bir yaklaşım geliştirilmelidir. Türkiye burada 10-15 yıl öncesine göre çok daha iyi bir noktada. Hem bu konuda bir duyarlılık oluştu hem de ülkemizde tarımda kimyevi maddelerin yoğun kullanılması çok eski yıllara dayanmıyor. Bu nedenle hala bu gelenekleri yitirmediğimizi söylemek mümkün. Türkiye genelinde 80 binden fazla çiftçi ekolojik yöntemleri kullanıyor. Yerel yönetimler de bu konu ile ilgili çeşitli çalışmalar yapılıyorlar”diye konuştu. Şık daha sonra şunları ekledi: “Tüketicilerin bu meseleye daha dikkatle bakması ve üretim süreçlerine müdahil olması gerekiyor. Aynı zamanda ekolojik tarım ile uğraşan çiftçilerin desteklenmesi gerekiyor. Üretici ve tüketicinin yan yana olması gerekiyor. Şuan dünyadaki en önemli sorun, biyoçeşitlilik kaybıdır. Tarım zehri kullanımı biyoçeşitlilik kaybının en önemli nedenlerinden biri olarak gösteriliyor. Tabiattaki sürekliliği sağlayan uçan böcek türlerinin kaybı çok büyük bir sorundur. Hem bitkisel hayatı hem de insanların gıda güvencesini çok ciddi bir şekildi tehdit edecektir”.

Pestisitlerin hem insan sağlığı hem de doğadaki canlılar üzerinde olumsuz etkileri olduğunu belirten Şık, “Tarım zehirleri kullanıldığında gıdalarda bir miktar kalıntı bırakır ve o ürünlerin tüketilmesi sonucu, kanser dahil çeşitli hastalıklara yol açabilir” dedi. Şık, güvenli bir kullanım oranından söz etmenin zor olduğunu anlatarak, “Bir kimyasal maddenin sağlık zararına yol açmasına neden olan etken onun dozudur. İnsanlarda hormonal sistem bozukluklarına yol açan kimyasallar çok düşük dozda etki oluşturuyorlar. Güvenli doz, ya da belli bir miktarın altındaki kullanım zararsızdır şeklindeki yaklaşımlar işe yaramıyor. Bebekler ve çocuklarda da çok önem arz ediyor” diye konuştu.

İlgili yazılar