Gıda Video

Rusya’nın geri gönderdiği tarım ürünlerine ne oluyor?

Röportaj / Sena Tufan

Ekonomy.Tv’ye konuşan Gıda Mühendisi Doç. Dr. Bülent Şık, tarım ilacı olarak bilinen pestisitlerin insan ve doğa üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekerek, “Pestisitler yüksek oranda zehir içeren maddelerdir. Kullanımı yeterince denetlenmiyor ve hem insan sağlığında hem de biyoçeşitlilik üzerinde bir çok olumsuz etkiye neden oluyor” dedi. Sanılanın aksine pestisitlerin verimliliğe bir katkısı olmadığını ifade eden Bülent Şık, “Dünya genelinde yapılan çalışmalar, kimyasal madde kullanımının azaltıldığı tarım yöntemlerinin ürün verimliliğinde daha başarılı olduğu sonucunu gösteriyor. Pestisit kullanımının azaltılması noktasında birer yurttaş olarak yürütülen politikalara etkin bir şekilde dahil olmalıyız. Çünkü bu sorunu kimse bizim yerimize çözmeyecek” dedi.

“Mevzuatta boşluklar var”

Şık, bir kimyasal madde yasaklandığında bir benzerinin yerine geçtiğini anlatarak, “Kimyasal maddelerin kansere yol açtığını gösteren çalışmalar sonuca ulaştığında, o kimyasal maddenin yasaklanması tavsiye edilir. Geçmişte onlarca pestisit kansere yol açması nedeniyle yasaklandı. Ancak sonrasında yasaklanan maddenin yerine bir başka kimyasalın gelmesi uzun sürmüyor. Sistemdeki halk sağlığın korumaya yönelik kazanımlar geçici olabiliyor. Bu çabaların hepsi çok kıymetli ancak daha temel bir çabaya ihtiyacımız var” diye konuştu.

İhraç edilen ancak gümrükte kabul edilmeyen gıda maddelerine ne olduğunun bilinmediğinin aktaran Bülent Şık, “İhraç edilip geri dönen ürünlere ne olduğunu Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan başkası bilmiyor. Bu zaman zaman Meclis’te de soru önergelerine konu oluyor. Normalde bu tip ürünlerin imha edilmesi gerekir. Bir ükeye gönderilen ürün o ülkenin yasal mevzuatı açısından uygunsuz buluduğunda, yasal mevzuatına uygun bir başka ülkeye gönderiliyor olabilir veya gittiği ülkede imha ediliyor olabilir. Kimi zaman da ülkeye geri dönebilir” dedi. Şık, yasal mevzuatta ciddi boşluklar olduğunu söyleyerek, “Ürünlerin yeniden incelenip, yapılan tespitlerin doğru olup olmadığı araştırılmalıdır. Ancak bu süreçlerin nasıl ilerlediği noktasında bilgi sahibi değiliz. Türkiye’nin gönderdiği bir ürünü geri çeviren ülkeden Türkiye’nin konu ile ilgili rapor isteme zorunluluğu yok. Eğer sorunun ne olduğunu tespit etmeye yönelik analitik bir çalışma yapılmazsa, ürünün ülke içine girmesi ve pazara sunulması mümkün” ifadelerini kullandı.

İlgili yazılar