Dolar/TL Manşet

Atilla Yeşilada: Doların 7.56’ya çıkması iyi haber değil; Merkez mutlaka faiz artırmalı

Ekonomist Atilla Yeşilada, “kader haftası” olarak belirlediği bu haftaya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 24 Eylül’de gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu toplantısı ile Avrupa Birliği liderlerinin 26 Eylül’de gerçekleştirecekleri ve Doğu Akdeniz’deki gerginlik nedeniyle Türkiye’ye olası yaptırımların ele alınacağı zirvenin damga vuracağını belirtti.

YouTube videosunda, doların geçtiğimiz haftayı 7.56 TL’den kapatması sonrasında enflasyonda artış eğiliminin güçlendiğini kaydeden Yeşilada, bu nedenle Merkez Bankası’nın para politikasını sıkılaşırmak için faiz artırımına gitmesinin zorunlu olduğunu savundu. Merkez Bankası’nın şu anda yüzde 8.25’te bulunan politika faizini artırmak zorunda olmadığını belirten Atilla Yeşilada, bankalara para vermekte kullanılan geç likidite penceresi faizinin yüzde 11.25’ten yüzde 13 veya üstüne çıkarılmasının yeterli olacağını savundu.

AB yaptırım kararı alır, Merkez Bankası faizi yükseltmezse…

Avrupa Birliği liderler zirvesinden Türkiye’ye yönelik sert yaptırımlar çıkmasını beklemediğini de ifade eden Yeşilada, bununla birlikte eğer bu olasılık gerçekleşir ve AB katı yaptırım kararları alır ve aynı zamanda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faizlerde hiçbir değişikliğe gitmezse Ekim ayından itibaren dolar/TL’de yaşanacak hızlı değer kaybına paralel olarak enflasyonda yükseliş gerçekleşeceğini öne sürdü. Yeşilada, “Bu olasılık gerçekleşirse Ekim’den itibaren icra iflas patlamasına hazır olun” dedi. 

UYARI Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar