Manşet Para Para Piyasaları

Euro, Yen, Yuan haftaya güçlü başladı; dolar endeksi yatay; Yen bu hafta daha da yükselebilir

Dolar Pazartesi günü hafta sonu kazanımlarına tutunurken, yen ve yuan yükseldi.

Dolar endeksi, kabaca yaklaşık iki aydır hareket ettiği aralığın ortasında, 92.943’te sabit kaldı.

Avrupa’daki yükselen koronavirüs vakaları ve Brexit kargaşası endişesi kazançları azaltsa da, euro 1,1847 dolara, sterlin 1,2933 dolara yükseldi.

Danimarka’dan Yunanistan’a kadar tüm Avrupa ülkeleri geçen hafta artan enfeksiyonları engellemek için yeni kısıtlamalar açıklarken, İngiltere’nin yeni bir ulusal karantinayı düşündüğü bildirildi.

Yabancıların Çin tahvil alımı, bu ay yuan’ın % 1’den fazla yükselmesine yardımcı oldu. Çin para birimi dolar karşısında % 0,2 artarak 6,7648’e yükseldi.

Geçen hafta Haziran ayından bu yana en iyi haftasını geçiren yen, dolar karşısında % 0,07 değer yitirerek 104,50’ye geriledi. Bu, Cuma günkü yedi haftanın en yüksek seviyesi olan 104.27’den uzak değil.

Fed Başkanı Jerome Powell, bu hafta içinde Kongre komitelerinin önüne çıkacak ve Fed komite üyeleri Charles Evans, Raphael Bostic, Lael Brainard, James Bullard, Mary Daly ve John Williams da halka açık konuşmalar yapacaklar.

Fed’in enflasyona ilişkin stratejisi, para politikası ayarlarının daha gevşek olması anlamına gelirse, yen gücünü daha da artırabilir.

Ekonomy.TV

UYARI! Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar