Eğitim Video

Z Kuşağı EBA ve online eğitim için ne diyor?

Röportaj / Sena Tufan

Uzun bir süredir gündemde olan Z kuşağı, 1996 yılından sonra doğan gençlere yapılan bir tanımlama. Özelikle son dönemde adından sıkça bahsettiren Z kuşağı, yaratıcı olmaları, eşitliklere karşı daha duyarlı olmaları, sosyal medyayı aktif kullanmaları ve hızlı öğrenmeleri gibi özellikleri ile öne çıkıyorlar. EkonomyTV olarak biz de, bu yıl Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğini kazanan Eren Güneş (19) ve 11. Sınıf öğrencisi Nisa Nur Özel (15) ile görüşerek, Z kuşağı hakkında sorular sorduk.

Eğitimin çok önemsediğini ve online eğitimlerin yetersiz kaldığını kaydeden Güneş, “Dersi derste öğrenen biriyim. Tabii ki online eğitim nedeniyle bu durum kısıtlanıyor. Elinde yeterli imkan olan öğretmenler online dersleri daha etkili anlatabiliyorken, imkanı olmayanlar dersi anlatmakta noktasında yetersiz kalıyor. Elinde olan imkanlar ile dersi etkili hale getirmeye çalışıyorlar” dedi. Devletin eğitim üzerine daha fazla düşmesi gerektiğini aktaran Güneş, “Eğitimsiz kalmış bir millet üretemez, kendini koruyamaz. Tabi ki bir şeyleri öğrenmek için istemek de çok önemli ancak okulsuz olmayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Gelecekte üretim yapan tarafta çalışmak istediğini söyleyen Güneş, “Ülkemizde kendi ürettiğimiz şeylerin diğer ülkelere göre az olduğunu görüyorum. Üreten tarafta yer almak istediğim için bilgisayar mühendisliğini seçtim. Çünkü bu alanda yapmak istediklerimin önünün açık olduğunu düşünüyorum. İnsanların ürettikleri şeyleri tanıtmaları beni çok heyecanlandırıyor” ifadelerini kullandı.

“Sosyal medya yasaklanırsa haber alma hakkımız kısıtlanır”

Sosyal medya yasaklanırsa olumsuz etkileneceğini belirten Güneş, “Yaşıtlarımdan farklı olarak ben aktif bir şekilde kullanmasam da, onlardan zaman zaman haberler alıyorum. Çünkü güncel haberler ilk sosyal medyada paylaşılıyor. Kısıtlama ya da bir yasak söz konusu olursa bu haberleri alamayabiliriz” dedi. Sosyal medyayı aktif olarak kullanmadığı için arkadaşlarından tepki aldığını da ekleyen Güneş şunları söyledi: “Arkadaşlarım bana sen robot musun neden sosyal medyade yoksun diye tepki gösteriyorlar. Sosyal medya verimli kullanılırsa, güzel işlere yarayacak bir platform. Ancak ne kadar güvenli kullanılırsa kullanılsın, bir şekilde sorun olabileceğini düşünüyorum. Bu nedenle sosyal medyayı kullanmaktan çekiniyorum.”

İlgili yazılar