Güncel Video

Z Kuşağı siyasete ve siyasetçilere nasıl bakıyor?

Röportaj / Sena Tufan

Uzun bir süredir gündemde olan Z kuşağı, 1996 yılından sonra doğan gençlere yapılan bir tanımlama. Özelikle son dönemde adından sıkça bahsettiren Z kuşağı, yaratıcı olmaları, eşitliklere karşı daha duyarlı olmaları, sosyal medyayı aktif kullanmaları ve hızlı öğrenmeleri gibi özellikleri ile öne çıkıyorlar. EkonomyTV olarak biz de, bu yıl Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğini kazanan Eren Güneş (19) ve 11. Sınıf öğrencisi Nisa Nur Özel (15) ile görüşerek, Z kuşağı hakkında sorular sorduk.   

Eren Güneş:

“Siyasetçiler gençleri anlamıyor”

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bu yıl kazanan Eren Güneş, pandemi dolayısıyla gününü evde geçirdiğini anlatarak, “Pandemi yokken stadyuma gidip maçlar izliyordum. Bunun dışında kalan vakitlerimi yine pandemi öncesinde arkadaşlarım ile geçiririm. Ancak pandemi nedeniyle ve üniversite sınavına hazırlandığım için günümün önemli bir kısmı ders çalışarak geçiyordu. Sınavı atlattıktan sonra günümü daha çok bilgisayar başında geçirmeye başladım” dedi.

“Gelecek kaygısı yaşıyoruz”

Z kuşağını farkı kılan en önemli özelliğin hızlı öğrenebilmeleri olduğunu kaydeden Güneş, “Diğer kuşaklara göre elimizde daha fazla imkan var. Bir konuyu öğrenmek istediğimizde, onu istememiz yeterli oluyor çoğu zaman. Öğrenmek için çok sayıda kaynak bulabiyoruz” diye konuştu. Salgının kendisini çok kaygılandırdığını söyleyen Güneş, “Herkesi olduğu gibi salgın beni de çok kaygılandırıyor. Babaannem ile aynı evde yaşadığımız için daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Gelecek kaygısının kuşağımızın en önemli sorunu olduğunu düşünüyorum. Ancak emek verdiğimizde bir şekilde karşılığını alacağımızı da düşünüyorum. Tabi ki yine de kaygılanmıyor değilim” ifadelerini kullandı.

Herkesin bir siyasi görüşü olması gerektiğini anlatan Eren Güneş şunları söyledi:

“Benim de bir siyasi görüşüm var. Kendime uygun olan siyasi görüşe de gerek oy vererek gerekse çeşitli çalışmalarında faaliyet göstererek destek olmaya çalışıyorum. Siyaset yapan insanlardan bizi anlayacak olanların sayısı az. Genel olarak yaşça büyük insanlar siyasette. Bizi daha iyi anlayacak ve mecliste hakkımızı arayacak kişilerin siyaset hayatında olması gerektiğini düşünüyorum. Örneğin, şu an online eğitim görüyoruz. Online derslere telefondan katılmak zor ve verimsiz oluyor. Daha verimli hale getirmek için bilgisayara ihtiyacımız oluyor. Fakat biz iki kardeşiz ve derslerimizin çakıştığı durumlarda birimizin telefondan takip etmesi gerekiyor. Ancak bunu çözmek için bir adım atılmıyor. Bizi anlamak için bizim içimize daha çok girmeleri gerekiyor.

İlgili yazılar